Kostarika jako perla střední Ameriky na vlastní pěst

 

 

 

V Kostarice vás čekají překrásné pláže, nepoznamenaná příroda a uvolněný životní styl. Kostarika byla první středoamerickou zemí, která začala vyvážet banány a kávu. Dodnes je to základ hospodářství. 

Do Kostariky stačí turistické vízum na 90 dnů, cestovní pas, mezinárodní očkovací průkaz a letenka z území Střední Ameriky. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A i B, žluté zimnici, břišnímu tyfu a vzteklině. Pak už vám stačí jen batoh či cestovní kufr. Je zde zákaz vyvážení mušlí. Suma 1 000 kostarických colónů je přibližně 50 Kč. V turistických destinacích se dá platit i americkými dolary. Bankomatů je všude dost a lze platit kartou. Většina věcí stojí o 20 až 50 % více, někdy i dvojnásobek.

Jak do Kostariky

Ceny letenek z Prahy se pohybují kolem 25 000 Kč. Do Kostariky budete přestupovat v USA či Mexiku. Levnější je let do Panamy a pak autobusem. Mezinárodní letiště je v San Jose leží 20 km od centra hlavního města. Letiště Liberia je v severozápadní části země. Předem si zjistěte rozměry zavazadel, které se liší. Cena taxislužeb je vyšší a lze využít autobus. Mezinárodní pozemní spojení zajišťuje autobusová společnost Ticabus. Do Nikaragui pak i společnost Trans Nica.

Půjčení auta a vnitrostátní lety

Pohodlnější a rychlejší přepravu poskytují soukromé turistické společnosti minidodávkami, nebo si lze půjčit auto se zálohou minimálně 1 000 amerických dolarů. Pohonné hmoty jsou v Kostarice o něco levnější než v ČR. Hlavní silnice jsou kvalitní, ale do menších obcí často vedou nezpevněné cesty. V Kostarice fungují vnitrostátní aerolinky Sansa Airlines a Nature Air. Průměrné ceny zpátečních letenek se pohybují kolem 160 USD.

Pobyt v Kostarice

V San Jose je mnoho populárních hospod a barů. V turistických centrech je více zábavy ve velkých hotelech a každý večer se koná mezinárodní party. Pláže jsou plné turistů, ale najdete i ty osamělé. Kostarika je rájem surfařů, zejména město Jacó. Šnorchlování a potápění je možné téměř u každé pláže. Bohatší podmořský život je na Karibské straně. Užijete si adrenalinovou zábavu okolo národních parků jako je Monteverde či Arenal v podobě zip-lining, bunjee dumping i divoké vody.

Tipy na výlety a zážitky

Rafting trip probíhá na řekách blízko sopky Turrialba. Treky po zpevněných cestách v národních parcích jsou úžasné. Výšlap na nejvyšší horu Kostariky Cerro Chato stojí za to. Cyklistika je zde populární. Kolo si lze půjčit i levně koupit na bazarové skupině na FB. Výlet z města Cartago na nejvyšší sopku Irazú vede 30 km do kopce s 2 km převýšením. Nádherná příroda a vesnice kolem kvalitní silnice vás dovedou přímo do kráteru sopky. Zajet si do Kostariky opravdu stojí za to.

 

Všecny články o zemi

 1. Co poznat v Kostarice
 2. San José: Hlavní město Kostariky
 3. Kostarika: Národní park Manuel Antonio
 4. Kostarika není rájem gurmetů, ale…
 5. Kostarika: Irazu, Cartágo, Orosi a Lankester
 6. Santa Elena: Podivuhodné centrum oblasti Monteverde
 7. Kostarika: Přírodní parky Santa Elena a Monteverde
 8. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
 9. Opatrnosti v Kostarice není nikdy dost
 10. Kostarika jako perla střední Ameriky na vlastní pěst
 11. Kostarika bez cestovky, anebo s cestovní kanceláří?