Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru

Plánujete cestu do Kostariky, Panamy nebo jiné země Střední Ameriky? Celá tato oblast skrývá úchvatné kulturní a přírodní bohatství, které uhrane nejednoho cestovatele. Při plánování cest do zemí Střední Ameriky je však dobré se pořádně připravit nejen s ohledem na plán cesty, ale také v souvislosti s očkováním. Bez základních a doporučených očkování není radno do těchto zemí vyjíždět. Která to jsou?

Tetanus, žloutenka typu A a B, břišní tyfus

Bez jakých očkování do zemí Střední Ameriky vůbec nevyjíždět? Očkování proti tetanu patří mezi základní také v ČR a přeočkování probíhá každých 10-15 let, je dobré si proto termín hlídat. Kromě toho jsou nutností také očkování proti žloutence typu A a B, přičemž očkování je nutné provést 2 dávkami s odstupem alespoň 6 měsíců. Výhodou je doživotní ochrana. Obdobně je nutné očkování proti břišnímu tyfu, což je bakteriální onemocnění způsobené bakterií Salmonella typhii.

Pozor na malárii

Při cestování do zemí Střední Ameriky je kromě očkování nutné mít zajištěné kvalitní pojištění do zahraničí online, které je jistotou v případě onemocnění, ale také pomůže v nouzi. Připojistit lze navíc pojištění odpovědnosti za škodu, úrazové pojištění nebo pojištění zavazadel. Kromě toho je dobré myslet také na dobře vybavenou lékárničku, ve které nebudou chybět antimalarika, která lze užívat preventivně v oblastech Střední Ameriky s výskytem komárů rodu Anopheles.

Střední Amerika a koronavirus

S ohledem na pandemii koronaviru je dobré mít cestovní pojištění covid, do většiny zemí je potřeba vstupního testu na koronavirus, který není starší 72 hodin. Pro pobyt v Kostarice je potřeba předložit sjednané cestovní pojištění, které kryje náklady spojené s případnou léčbou plynoucí z nákazy koronavirem. Samozřejmostí při cestě ze všech zemí Střední Ameriky je 14denní karanténa po návratu. Přes stále poměrně vysoká čísla nakažených se však většina zemí této oblasti již vrátila k normálu a letecké spojení funguje bez omezení.

Všecny články o zemi

 1. Co poznat v Kostarice
 2. San José: Hlavní město Kostariky
 3. Panama: Než se vydáme na cestu
 4. Panamský průplav: Zdymadla Miraflores
 5. Kostarika není rájem gurmetů, ale…
 6. Colón a Gatún, důležité body Panamského průplavu
 7. Chutě a vůně Panamy
 8. Santa Elena: Podivuhodné centrum oblasti Monteverde
 9. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
 10. Opatrnosti v Kostarice není nikdy dost
 11. Kostarika jako perla střední Ameriky na vlastní pěst
 12. Kostarika bez cestovky, anebo s cestovní kanceláří?