Kostarika bez cestovky, anebo s cestovní kanceláří?

„Štěstí přeje připraveným,“ platí vždy, takže i pro výlet do Kostariky. Máme kliku, že žijeme v éře informačních technologií, kdy lze i v nejzapadlejší české vísce získat informace z celého světa. Jen pošetilec by toho nevyužil. Cesta do Kostariky bude nějakých pár desítek tisíc stát. Plánování předem pomůže, aby vynaložené peníze nepřišly nazmar.

Opatrnosti v Kostarice není nikdy dost

Kostarika je krásná země na dálku vonící exotikou. Kdo do Kostariky – a střední Ameriky vůbec – cestuje poprvé, bude v některých ohledech překvapen. Kostarická města a historické památky vypadají jinak, než v profesionálních cestovatelských filmech. A dále: Kostarika je země víc civilizovaná, než si mnohý představuje.

Kostarika: Přírodní parky Santa Elena a Monteverde

V horském masivu Cordillera de Tilarán v oblasti Puntarenas se v nadmořské výšce kolem patnácti set metrů rozkládají přírodní rezervace lákající světovým věhlasem – Monteverde Cloud Forest Reserve a Santa Elena Cloud Forest Reserve. Mlžné lesy.

Santa Elena: Podivuhodné centrum oblasti Monteverde

Kostarická Monteverde (Zelená Hora), je skutečně bujně zelená enkláva v oblasti horského hřebene Cordillera de Tilarán, asi 150 silničních kilometrů od hlavního města San José. Správním střediskem oblasti je městečko Santa Elena.

Kostarika není rájem gurmetů, ale…

Kostarika není mekkou gurmetů. Přesto se cestovatel docela dobře poměje, aniž by to narušilo jeho cestovní rozpočet. Kostarická kuchyně je kuchyní středoamerickou, nemá své „echt“ národní speciality. Jídlo je chutné, prosté, vydatné. Názvy některých pokrmů jsou nepřeložitelné. Není na škodu seznámit se s nimi předem.

Kostarika: Národní park Manuel Antonio

Mezi tropickými epifyty nadměrných rozměrů se pošklebují opice s bílou tváří. To, co sklouzlo s kamene, tak to byl leguán. A jestli ti někdo vykradl batoh a snědl svačinu, zatímco jste se koupali v Tichém oceánu, tak to byl mýval nebo nosál.

San José: Hlavní město Kostariky

Je-li Kostarika jediným cílem, do San José turista obvykle přilétá. Pohybuje-li se už nějaký čas zemí, přijede do hlavního města autobusem. Výstředníci mohou zvolit staronový dopravní prostředek – vlak.