Městem vzácné krásy bývá označována Antigua, po dvě stě let hlavní město Guatemaly. Město bylo roku 1773 zničeno zemětřesením, metropole byla přesunuta. Ve městě zůstaly stavební památky takové hodnoty, že se Antigua dostala na seznam UNESCO. V současné době sem přijíždějí tisíce návštěvníků. Chtějí poznat ruiny města, okolní sopky, učí se španělsky, tančit nebo vařit guatemalská jídla. Akcí světové známosti jsou velikonoční průvody v Antigui.
Antigua: Zkáza ji zastihla mladou
Antigua Guatemala, obecně pouze Antigua, je bývalé hlavní město Guatemaly. Leží v klínu tří sopek (Fuego, Agua a Acatenango) v nadmořské výšce asi 1600 metrů.
Město bylo založeno roku 1543. Nejstarší budovy jsou v koloniálním stylu. Protože se metropole zdárně pole rozvíjela, nacházejí se v ní i stavby renesanční a raně barokní.
Pouhých dvě stě let město fungovalo jako kulturní a hospodářské centrum, vyznačovalo se značným přepychem srovnatelným s Ciudad de México nebo Limou. Zkáza přišla roku 1773. Podstatnou část Antiguy zasáhlo zničující zemětřesení.
Tři roky poté, v roce 1776, byly všechny instituce a úřady přemístěny do současné metropole Ciudad de Guatemala. Odešla i většina obyvatel a z Antiguy se na dlouhou stalo provinční městečko plné ruin kdysi impozantních staveb.
Město chráněné pro vzácnou krásu
- Památková ochrana města začala v roce 1944, kdy bylo město vyhlášeno národní památkou.
- V roce 1965 vyhlásil Panamerický geografický a historický institut Antiguu za památku celoamerického charakteru.
- Od roku 1969 existuje článek Ústavy Republiky Guatemala, zákon o ochraně města La Antigua Guatemala.
- V roce 1979 se Antigua dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Město je považováno za kulturní klenot pro svou vzácnou krásu, živou kulturu a historický význam.
Jazykové školy, sopky a velikonoční průvody
V současné době má ve městě domov asi 35 000 obyvatel. Další tisíce lidí sem ročně přijíždějí. Ne pouze za historicko kulturním poznáním, ale také do jazykových škol španělštiny, kterými je Antigua proslulá, či za „sopečnou“ turistikou nebo jako dobrovolníci v četných neziskových organizacích.
Antigua má ale ještě jednu raritu: V závěru velikonočního týdne (triduum) se zde koná grandiózní pieta – „Ukřižování, smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista“. Ulice města jsou pokryty proslulými ornamentálními koberci květin, přes které procházejí velkolepé komponované kostýmované průvody. Jedná se o největší akci svého druhu ve střední Americe a sjíždějí se sem věřící i pouzí turisté z celého světa.
(Víc v samostatném článku.)
Do Antiguy autobusem
Nejlepší způsob, jak se dostat do Antiguy, je autobusem. Do Antiguy vedou linky z mnoha města Guatemaly, hlavně z jiných turistiscky navštěvovaných míst: Z Guatamaly City, Tikalu, Copanu, Flores, San Pedra a dalších měst u jezera Atitlán…
Do Antiguy zajíždě dálkové i „kuřecí“ autobusy. Jízda jimi je levnější, ale je pomalejší, s mnoha zastávkami. Autobusy bývají přeplněné a někdy cesta znamená i přestupy. Ale je to jedinečná příležitost, jak tento fenomen střední Ameriky poznat.
Z autobusového nádraží k místu ubytování si lze najmout tuk tuk, motorikšu.
Kde bydlet a co jíst v Antigui
Turisté nacházejí v Antigui dostatečné a dobré zázemí.
- Ubytování je možné v zařízeních všech kategorií: kemp, hostel, hotely. Záleží na nárocích. Kdo chce vidět velikonoční průvody, musí si nocleh zabukovat mnoho měsíců dopředu
- Právě není problém vybrat si jakýkoliv způsob stravování. Doslova na každém roku jsou: levné lidové restaurace s denním menu, řetězce, restaurace a hotelové restaurace.
- Nákup potravin je možný v dobře zásobeném hypermarketu nebo na tržnici (nacházejí se v jedné zóně). .
Pamětihodnosti někdejší metropole
Antigua dělá skutečně „čest svému jménu“ (stará). Nachází se v ní velké množství historických budov. Některé jsou zrestaurované, opravené, jiné jsou ponechány v takovém stavu, jak byly poničeny fatálním zemětřesením. Stále je patrno, že město bylo vystavěno v tradičním stylu metropolí: hlavní náměstí obklopené vládními a katolickými církevními budovami. Návštěvníci chtějí vidět:
- Arco de Santa Catalina
- Catedral de San José
- Compañía de Jesús
- Ermita de San Lázaro
- Ermita de Santa Cruz
- Hospital de San Pedro
- Iglesia de San Francisco
- Iglesia Escuela de Cristo
- Iglesia Escuela de Cristo
- Museo del Jade
- Palacio de los Capitanes Generales
- Palacio del Ayuntamiento
- Plaza Central
- Ruinas de San José el Viejo
Střed města jako podle pravítka
Uprostřed města je park, Parque Central s fontánou. Je to místo přátelských setkávání a stinného odpočinku ve městě. Večer mají stromy světelnou výzdobu.Park obklopuje radnice, úřad policie, kostel a domy, v nichž sídlí banky a turistické kanceláře.
Ulice Antiguy byly stavěny v pravoúhlé sítí a vycházejí právě z Parque Central.
- Severojižní ulice jsou avenidas číslované od první do osmé.
- Východozápadní calles jsou od severu číslovány od první do deváté.
Síť je pravidelná ve středu, směrem k okrajům města se rozvolňuje. Některé ulice jsou číslované, jiné nesou slovní pojmenování.
Městské turistické mapy zahrnují jen střed, je proto vhodné opatřit si po pohyb v okrajových částech topografickou mapu, anebo používat aplikace GPS v mobilním telefonu nebo tabletu.
Žlutý oblouk Santa Catalina
Jednou z významných památek je tak zvaný Žlutý oblouk, brána Santa Catalina. Při „šikovném“ postavení fotografa lze pořídit snímek s vulkánem Agua v průhledu. Tento šafránově žlutý symbol nad dlážděnými ulicemi Antiguy bývá motivem na většině pohlednic z města.
Oblouk byl postaven roku 1694 jenom z důvodů estetických. Po obou stranách oblouku jsou kláštery: klášter Panny Marie a klášter Santa Catalina. Řádové sestry mohly neviděny skrz oblouk přecházet z jedné budovy do druhé.
Co dál v Antigui a v blízkém okolí
- Severně od města se nachází vycházková cíl ke kříži Cerro de la Cruz (vyhlídkové místo vyhledávané nenáročnými turisty a fotografy).
- Experimental Station Valhalla, stanice, kde se pěstují a šlechtí stromy plodící makadamové (madadamiové , queenslandské) ořechy, v poslední době označované za superpotravinu. Ve stanici je možno posnídat (denně do 15.30), jednotné menu je vytvořeno z oříšků pěstovaných stromů. Levné „kuřecí“ autobusy jezdí ke stanici co půl hodinu.
- V úterý a ve čtvrtek pořádá zdejší nezisková organizace Niños de Guatemala poznávací výlet mimo turisticky navštěvovaná místa Guatemala Tours. Programem je skutečný denní život Guatemalců.
- Jiným výletem může být Farm Tour, výlet na kávovníkovou farmu. Smyslem je poznat, jak se tradičně pěstuje a zpracovává káva.
- Prohlídka výroby čokolády z kakaových bobů s možností vyrobit si vlastní čokoládu.
- Zdatnější mohou využít možnosti vydat se na vulkán Pacaya. Sopka naposled chrlila lávu v roce 2010, nyní je klidná. K oblíbeným „fórkům“ turistických průvodců je vytáhnout u horkých průduchů pytlík „marshmellounů“ nabídnout je turistům o opékáním nad sopečným žárem. Tyto výlety pořádá každá cestovní kancelář z Antiguy.
To opravdu jen zlomek toho, co lze v Antigui a kolem ní zažít. O všech možnostech podají přesné informace například v turistické kanceláři Inguat, která má sídlo u centrálního náměstí.
Všecny články o zemi
- Guatemala: Dvanáct zajímavých míst středoamerické země
- Jídlo v Guatemale: Za málo peněz hodně dobré muziky
- Chichicastenango: Největší mayské trhy v Guatemale
- Guatemale: I ten nejopatrnější cestovatel může narazit
- Guatemalský Tikal: Kdysi nejmocnější sídlo Mayů
- Z garífunského Livingstonu po řece Rio Dulce
- Flores: Ostrovní město plné chutí nedaleko mayského Tikalu
- Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón
- Antigua: Město vzácné krásy ze seznamu UNESCO
- Panajachel: Rušné letovisko na břehu jezera Atitlán
- San Pedro La Laguna: Místo, které nelze minout
- Velká reportáž o Velikonocích a Velkém pátku v Antigui