Ciudad de Panamá, město jako žádné jiné ve střední Americe

Ciudad de Panamá, Panama City, město Panama. Jestliže se hlavní město nazývá stejně jako celá země, je třeba rozlišovat. Metropole Panamy je toho příkladem. Ciudad de Panamá je španělsky totéž co Panama City anglicky – Panama-město. Od počátku nového tisíciletí prožívá Ciudad de Panamá obrovský stavební rozmach. Nové mrakodrapy naprosto změnily vedutu i vnitřní podobu města. Z původní koloniální  výstavby se stala turistická atrakce. Stojí zato poznat obě tváře Ciudad de Panamá – historickou i současnou.

Ciudad de Panamá, „Dubaj Latinské Ameriky“

Ciudad de Panamá, Panama City se nepodobá žádnému jinému městu, kterými se chlubí střední Amerika. V prvních dvou dekádách nového tisíciletí prožívá metropole Panamy obrovský stavební boom, který naprosto změnil tvář města. Pro množství výstavných mrakodrapů se mu mnohdy říká „Dubaj Latinské Ameriky“.

V nových výškových budovách zřídily svá sídla světové firmy, bankovní domy a nadnárodní společnosti. Do metropole přicházejí majetní lidé z celého světa – za obchodem, turistikou, ale i k trvalému bydlení.

Nevídaný rozmach je připisován přílivu financí poté, kdy se Panamský průplav dostal do správy země a všechny zisky zůstávají „doma“. Přesnou odpověď by však dali ekonomové a představitelé panamské vlády.

Jak poznat Ciudad de Panamá

Ciudad de Panamá je místem, které turista obvykle poznává jako první. V hlavním městě je mezinárodní letiště Tocumen (PTY), dále nově otevřené mezinárodní letiště Panama Pacifico (BLB) a vnitrostátní letiště Gelabert / Albrook ( IATA: PAC ) ICAO / MPMG, což je bývalé americké vojenské letiště (Albrook Air Force Base). Většina turistů přilétá na Tocumen.

Nejdřív najít cestu k městu

Doprava z letiště do města je bezproblémová – autem, taxíkem nebo autobusem.

  1. Na letišti má své kanceláře většina významných mezinárodních agentur pro pronájem automobilů. Hlavní trasa z letiště do Panamy City vede přes koridor Sur Tollway. Dobře navržená, udržovaná a řízená přístupová cesta běží asi 20 kilometrů z Tocumen do Panama City. Mýtné se platí v hotovosti.
  2. Panamské taxíky nemají taxametr, cena 25 až 30 dolarů za cestu z letiště je předem stanovena. Tři cestující zaplatí každý po deseti dolarech.
  3. Asi pět minut chůze od letiště je stanoviště autobusů. Je třeba si na letišti koupit jízdenky, protože hotové peníze řidiči nepřijímají. Jízdné stojí 1,25 dolaru. Autobusy dovezou k terminálu Albrook. Tam je další možnost koupě elektronické dobíjecí jízdenky (dva dolary), kterou pak bude cestující používat pro pohyb městem.
  4. Další možností jsou soukromé kyvadlové autobusy mezi letištěm a terminálem. Jízdné stojí rovněž 1,25 dolaru, ale je možno platit hotově.

El Diablo Rojo mají „na kahánku“

Pro přesun po městě lze využívat městské autobusy. Nejčastěji to jsou to vyřazené americké školní autobusy. V honbě za zákazníkem je soukromí majitelé mají až fantasmagoricky „vyzdobené“ airbrushovými výjevy, proto se jim říká El Diablo Rojo, Rudí ďábli. 

Jízdné stojí čtvrťák. Cílová stanice je vypsána na čelním skle. Stojí zato se jimi projet jen pro poznání místního koloritu. Autobusem obvykle zní velmi hlasitá středoamerická hudba a v době špičky sedí na sedadle pro dva tři cestující – o stojících nemluvě.

Vláda je v současné době nahrazuje klimatizovanými moderními autobusy. Tak zvané MetroBusy mají oranžově značené zastávky. Jízdné v nich se platí pouze kartou.

Metro, benjamínek městské dopravy

Spolehlivě, čistě, bezpečně a ekonomicky lze po Panama City cestovat metrem. Panamští jsou na svou podzemku velmi hrdi, je to jediné metro ve střední Americe. Metro je počin spadající do současné éry stavebního rozmachu města. Do provozu bylo uvedeno v dubnu 2014.

Pro cestování metrem se používají dobíjecí karty. Stojí dva dolary a lze je koupit na mnoha místech včetně haly metra. Dají se použít i na MetroBusy. Tarif dobití lze zvolit jakýkoliv. Karta je nejen přenosná, ale lze z ní zaplatit jízdné i za víc cestujících. Standardní tarif za jednu jízdu pro dospělého je 35 centů. Metro jezdí po všechny dny v roce od pondělí do soboty, v době od 05. 00 do 22. 00 hodin, v neděli a ve svátky od 07.00 do 22.00 hodin.

Cestování metrem je bezpečné i z toho důvodu, že je střeženo policií. Proti kapsářům se ovšem cestující musí ochránit sám – jako kdekoliv na světě.

Trasa 1 metra v Panama City

Současná trasa 1. začíná severně od města na vyvýšeném nádraží San Isidro , pokračuje po viaduktu přes původní terminál Los Andes, stanici Pan de Azucar, stanici San Miguelito, Pueblo Nuevo do 12. de Octubre (konečná zvýšená stanice), kde vstupuje do výkopu směrem k podzemnímu úseku trasy 1. Pokračuje v trase přes stanice metra El Ingenio, Fernandez de Cordoba, Vía Argentina, Iglesia del Carmen, Santo Tomás, Lotería a 5 de Mayo. Končí na stanici terminálu Albrook, na letišti Marcos A. Gelabert (druhé letiště Panama City).

Zdroj: en.wikipedia.org

Ciudad de Panamá: Bezpečnost a nebezpečí

V souvislosti s návštěvou hlavního města Panamy se často mluví o bezpečnosti turistů. Jestliže si takové informace najdeme v naší „Horní Dolní“, není to žádné tajemství ani pro místní a vedení města. Turista jen stěží pozná, zda kriminalita v posledních letech klesla nebo stoupla. Oficiální zdroje uvádějí, že jsou turisticky navštěvované zóny víc hlídané policií. Strážníci se v ulicích Ciudad de Panamá opravdu nepřehlédnutelně pohybují.

Turista má velký díl bezpečnosti ve vlastních rukou: Jestliže recepční v hotelu/penzionu řekne: „Do této ulice nechoďte, a už vůbec ne po setmění. Nechoďte městem sami, a už vůbec ne po setmění,“ je třeba brát jeho varování vážně. Jinak platí, co jinde:

  • nedávat šanci pouličním zlodějům;
  • nenosit s sebou velkou hotovost;
  • platební kartu a doklady mít na těle;
  • nenosit brašny přes rameno;
  • telefony a peněženky nenosit po kapsách;
  • nechodit postranními uličkami;
  • netoulat se za tmy a sám;
  • nevstupovat do prázdných budov...

Ministerstvo zahraničí ČR na svých stránkách uvádí: „V hlavním městě Ciudad de Panamá je běžná míra městské kriminality – kapesní krádeže, krádeže v dopravních prostředcích atd… Nebezpečné jsou zejména některé čtvrti hlavního města ve večerních a nočních hodinách – např. Chorillo a Curundú.“

Zdroj: MZV ČR

Casco Viejo: Historie není zapomenuta

Casco Viejo se nazývá historické jádro města. V budovách vystavěných v koloniálním stylu v současné době sídlí vládní instituce, muzea (včetně muzea „Kanálu“), ambasády, kostely. V roce 1997 bylo Casco Viejo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. 

Tak jako se rozrůstají moderní čtvrti města, i Casco Viejo blahodárně pociťuje proces obnovy, což vidí i náhodný turista. V nově opravených koloniálních budovách vznikají přepychové apartmány, operní a divadelní scény, luxusní restaurace.

Památky a významná místa

  • La Catedral Metropolitana – hlavní katolický chrám v Panamě.
  • El Palacio de las Garzas, vládní kanceláří a sídlo prezidenta Panamy .
  • Kostel a klášter sv. Františka z Assisi
  • Kostel San José
  • Kostel La Merced
  • Kostel a klášter Santo Dominga: Plochý oblouk
  • Kostel a klášter Ježíšovy společnosti.
  • Palacio Municipal, který se datuje od počátku 20. století
  • Palacio Nacional
  • Národní divadlo Panamy
  • Muzeum Panamského průplavu
  • Palacio Bolívar
  • Dům Góngora
  • Plaza Bolívar
  • Plaza Herrera
  • Plaza de Francia
  • Plaza de la Independencia

Tichomořská promenáda

Historická část města končí pacifickým nábřežím a promenádou pod květinovým loubím. Zde nabízejí své rukodělné zajímavosti umělci a řemeslníci – no a mezi nimi i překupníci kýčů a asijských napodobenin: „indiánské“ výšivky, korálové náramky, „zaručeně pravé“ panamské klobouky…

Není to jinak než v kterémkoliv atraktivním místě na globalizované planetě.

Všecny články o zemi

  1. Panama: Nabídkový list báječných zážitků
  2. Panama: Než se vydáme na cestu
  3. Panamský průplav: Zdymadla Miraflores
  4. Colón a Gatún, důležité body Panamského průplavu
  5. Ciudad de Panamá, město jako žádné jiné ve střední Americe
  6. Chutě a vůně Panamy
  7. Boquete, báječná cestovatelská základna v klínu sopky
  8. „Sendero de los Quetzales“ aneb Na Kvesalí stezce
  9. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
  10. Karibské pevnosti Portobelo a San Lorenzo, památky ze seznamu UNESCO