San Pedro La Laguna: Místo, které nelze minout

San Pedro La Laguna je město na jihozápadním břehu jezera Atitlán. Z trvale žijících obyvatel je podstatná část etnická. Mnohem víc je ovšem příchozích: turistů, studentů, dobrovolníků. V San Pedru La Laguna je zajímá mayská kultura, výlety k vrcholu sopky San Pedro, studium španělštiny ve zdejších jazykových školách, poznávání řemeslné výroby a gastronomie (work shopy), dobrovolnická práce a v neposlední řadě také nikdy nekončící party na břehu jezera.

San Pedro La Laguna, oblíbené letovisko u jezera Atitlán.
San Pedro La Laguna, oblíbené letovisko u jezera Atitlán.

San Pedro La Laguna své návštěvníky hýčká

San Pedro La Laguna, město na břehu jezera Atitlán a v úpatí stejnojmenné sopky, návštěvníky přitahuje. A na to konto je San Pedro na turisty dobře připraveno. Hospůdky, restaurace, hotely, ubytovny, penziony. Všude skvělé jídlo, pití, noční život.

Mezinárodní klientela se do San Pedra ovšem nejezdí jen dobře najíst a pobavit. V letovisku nacházejí i mnoho příležitostí k adrenalinovým sportům, k poznávání maysko-guatemalské kultury, a také k celoživotnímu vzdělávání.

San Pedro La Laguna je místem, které stojí za poznání. Letmé i hlubší.

Od přístavu do centra San Pedro La Luna ulice strmě stoupají.
Od přístavu do centra San Pedro La Luna ulice strmě stoupají.

Cesta do San Pedra La Laguna

  • Do San Pedra se cestující dostane autobusem z Antiguy. Mezi městy jezdí pravidelná doprava. Cesta trvá asi tři hodiny a je v ní započítána občerstvovací zastávka. Ze silnice nad San Pedrem je úchvatná vyhlídka na jezero.
    Levnější alternativou je cesta „kuřecím autobusem“ z Antiguy do Chimaltenango, kde se přestoupí na autobus směr Xela – Quetzaltenango. Na 148. kilometru je zastávka, kde není problém sehnat dopravu na zbytek cesty.
  • Cestovat se dá i z hlavního města Guatemaly City. Do San Pedra jezdí tři dopravní společnosti. Informace o odjezdech lze získat v turistických centrech.
  • Nejatraktivnější a asi nejvíc využívanou cestou je doprava lodí z Panajachel. Turisté platí vyšší sazbu než místní obyvatelé. To je proto, že domácí mají abonentní slevu (cestu lodí absolvují třeba dvakrát denně za zaměstnáním a podobně).

Hned vedle přístaviště se příchozí mohou zastavit v kanceláři asociace turistických průvodců San Pedro (ASOANTUR), kde dostanou kompletní informace o všem, co San Pedro La Laguna nabízí.

Domorodá obyvatelé San Pedra se oblékají do tradičních oděvů. Co si asi myslí mayská dívka před butikem?
Domorodá obyvatelé San Pedra se oblékají do tradičních oděvů. Co si asi myslí mayská dívka před butikem?

Město svatého Petra

Patronem města nad jezerem je svatý Petr. Shodou okolností i jeho zakladatel, františkánský mnich, se jmenoval PetrPedro de Betanzos. Bylo to kolem roku 1550, ale město nevyrostlo „na zelené louce“. V předkolumbovské době bylo místo osídleno etnikem Tzutujil. Nejdřív bylo město zváno San Pedro de Patzununá.

V současné době má San Pedro La Laguna kolem třinácti tisíc stálých obyvatel, většinou potomků původního mayského kmene. Staří mladí se oblékají do tradičních oděvů.

Svatý Petr, apoštol. Patron města San Pedro La Luna.
Svatý Petr, apoštol. Patron města San Pedro La Luna.

Upomínka Petrova selhání

Už vzhledem k tomu, že bylo město založeno františkány, není divu, že víc než polovina obyvatel (bez ohledu na etnikum) jsou římští katolíci. Tato církev je dominantní v celé střední Americe od dob kolonizace Španělskem.

Zdejší katolický kostel je – jak jinak – zasvěcen svatému Petrovi – apoštolovi. Turistům se líbí moderní barevná plastika světce před chrámem. Je zpodobněn s obligátním atributem klíčů, ale také s kohoutem (na upomínku toho, že „než kohout zakokrhal, třikrát zapřel Krista“). V pravé ruce drží knihu, evangelium.

San Pedro Primera Iglesia Bautista, první baptistický kostel.
San Pedro Primera Iglesia Bautista, první baptistický kostel.

Baptistický kostel jako svatební dort

San Pedro Primera Iglesia Bautista, první baptistický kostel, je při plavbě po jezeře zdaleka viditelný. Pro stupňovitý tvar věže bývá někdy s úsměvem nazýván „svatební dort“. 

Přes převládající vliv katolické církve měly do středoamerických komunit přístup i severoamerické protestantské církve. V důsledku protestantské evangelizace je asi 40 procent „Pedranos“ evangelíky.

Bělostný, nepřehlédnutelný komplex San Pedro Primera Iglesia Bautista je přístupný veřejnosti a lze vystoupat i na jeho ochoz, z nějž je krásná vyhlídka. Je ale dobré (ze slušnosti) požádat o dovolení pracovníky centra, kolem jejichž otevřených kanceláří návštěvník prochází.

Předvelikonoční výzdoba San Pedra. Nepravé obětiny nabízené božstvům, ať už jsou jakákoliv.
Předvelikonoční výzdoba San Pedra. Nepravé obětiny nabízené božstvům, ať už jsou jakákoliv.

Mayská božstva „semper viva“

Třebaže je většina obyvatel San Pedra katolického nebo protestantského náboženství, neznamená to, že by přestali uznávat svá mayská božstva (například Maximóna) a praktikovat tradiční mayské rituály.

A tak je možno ve svátky (například ve velikonočním týdnu) vidět v ulicích města zavěšené girlandy s obětinami, které mají naklonit božstva. Bohům však nesmí vadit, že místo salámů a jiných pochoutek jim obyvatelé nabízejí jen tykve a jiné přírodniny, které se jim podobají.

Snad z výšky nebes nepoznají, že etiketou salámu přelepená tykev je jen „designérský“ trik.

Guatemalaa, San pedro, otevřená galerie jedné z uměleckých škol
Guatemalaa, San pedro, otevřená galerie jedné z uměleckých škol

Když se chceme v San Pedru zdržet

Do San Pedra La Laguna sice přijíždějí „jednodenní“ turisté, značná část návštěvníků se ale zdrží. Jsou to především tak zvaní „baťůžkáři, backpackers“, lidé cestující s minimalizací nákladů a maximalizací zážitků. Jejich společnost bývá  označována za doslova „eklektickou směs“ národností, společenského postavení, filozofií, životních postojů. Nízké životní náklady v San Pedru je lákají k delšímu pobytu. Přihlásí se například:

  • do kurzu malířství,
  • na kurs mayského vaření (ale i veganského či bezlepkového),
  • do školy španělštiny, která je vyjde mnohem levněji než kdekoliv jinde.
  • Mohou se přihlásit i do kursu kombinovaných dovedností, kde se seznámí s technikou mayského tkaní textilií, účastní se rybolovu na jezeře, poznávají využití rostlin pro kosmetické účely a podobně.
Guatemala, San Pedro. Ve městě je několik půjčoven vodáckého vybavení.
Guatemala, San Pedro. Ve městě je několik půjčoven vodáckého vybavení.

Sport a relaxace

Ti, kteří mají raději pohyb než umění a folklór, se mohou vydat:

  • na sopku San Pedro nebo na oblíbenou túru na „indinův nos“  místu se také říká „mayská tvář“ . Na tyto výlety se doporučuje doprovod průvodce (pro bezpečnost turistů). Průvodcovskou službu zajišťuje zdejší organizace „Trek for Kids“. Z peněz od turistů platí nejen mzdy průvodcům, ale rovněž přispívá na školní docházku místních dětí.
  • Velice populární je vodácký sport na jezeře. Půjčovny kajaků jsou na na mnoha místech u jezera. Zkušenosti cestovatelů jsou takové, že je lepší zajistit si kajak přes agenturu, protože u vody to stojí až dvakrát tolik.
  • Vyznavači jógy mohou ve všední den cvičit v krásném prostoru k tomu určeném – venku a na zemi.
  • Adrenalin vlije do žil paragliding. Přesné informace podají pracovníci turistických kanceláří (i v Panajachel).

Všecny články o zemi

  1. Guatemala: Dvanáct zajímavých míst středoamerické země
  2. Jídlo v Guatemale: Za málo peněz hodně dobré muziky
  3. Chichicastenango: Největší mayské trhy v Guatemale
  4. Guatemale: I ten nejopatrnější cestovatel může narazit
  5. Guatemalský Tikal: Kdysi nejmocnější sídlo Mayů
  6. Z garífunského Livingstonu po řece Rio Dulce
  7. Flores: Ostrovní město plné chutí nedaleko mayského Tikalu
  8. Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón
  9. Antigua: Město vzácné krásy ze seznamu UNESCO
  10. Panajachel: Rušné letovisko na břehu jezera Atitlán
  11. San Pedro La Laguna: Místo, které nelze minout
  12. Velká reportáž o Velikonocích a Velkém pátku v Antigui