Karibské pevnosti Portobelo a San Lorenzo, památky ze seznamu UNESCO

Piráti, korzáři, stateční vojevůdci, truhly plné zlata a stříbra. Kolik románů a filmových blockbusterů s tímto tématem našlo své zanícené čtenáře a diváky? Pevnosti na karibském poběží Panamy jsou místa, kde se můžeme doslova dotknout stop kapitána Morgana. Portobelo a San Lorenzo, unikátní příklady karibské fortifikační architektury, byly v roce 1980 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

„Sendero de los Quetzales“ aneb Na Kvesalí stezce

Kvesalí stezka, „Sendero de los Quetzales“, je asi nejpolulárnější cesta ve vysočině západní Panamy. Prochází národním parkem Volcan Baru a spojuje Cerro Punta na západní straně s městem Boquete na východním úbočí sopky Barú. Po Kvesalí stezce je možno vydat se oběma směry. Třebaže má trek necelých deset kilometrů, jeho překonání trvá čtyři až sedm hodin. Je to výlet na celý den.

Boquete, báječná cestovatelská základna v klínu sopky

Boquete je horské městečko ležící v klínu stratovulkánu Barú. Vzhledem k nadmořské výšce asi 1200 metrů má Boquete příjemné chladnější klima. Boquete je skvělou základnou pro pěší a horské turisty, fotografy, přírodovědce. Je bohatě vybaveno vším, co turista potřebuje a navíc v něm panuje velmi příjemná atmosféra mezinárodního přátelství. Boquete je místo, v němž je radost pár dní pobýt.

Chutě a vůně Panamy

Ze stravování v Panamě nemusí mít obavy ani ten, kdo jede do střední Ameriky poprvé a neví, co ho čeká. V Panamě se prolínají dva gastronomické proudy – středoamerická kuchyně a styl severoamerický, respektive „pankontinentální“. Kdo chce poznat, jak „chutná“ Panama, zkusí ode všeho. On i takový „horký pes“ chutná na Panamské šíji trochu jinak, než na „velkém“ kontinentu.

Ciudad de Panamá, město jako žádné jiné ve střední Americe

Ciudad de Panamá, Panama City, město Panama. Jestliže se hlavní město nazývá stejně jako celá země, je třeba rozlišovat. Metropole Panamy je toho příkladem. Ciudad de Panamá je španělsky totéž co Panama City anglicky – Panama-město. Od počátku nového tisíciletí prožívá Ciudad de Panamá obrovský stavební rozmach. Nové mrakodrapy naprosto změnily vedutu i vnitřní podobu města. Z původní koloniální  výstavby se stala turistická atrakce. Stojí zato poznat obě tváře Ciudad de Panamá – historickou i současnou.

Colón a Gatún, důležité body Panamského průplavu

Kde Panamský průplav začíná a kde končí? Ve směru od Atlantiku je jeho počátek u města Colónu. Jen deset kilometrů od Colónu se nachází jeden z „divů“ vodního stavitelství, zdymadla Gatún. Obě místa lze navštívit v jednom dni. Bylo by škoda se tam nevydat.

Panamský průplav: Zdymadla Miraflores

Panamský průplav, El canal de Panamá. Zlatá a zlatonosná hlavní žíla Panamy. Grandiózní stavební počin, který změnil světové dějiny mořeplavby. Panama má zajímavou prehistorii, úžasně „akční“ historii, nádhernou krajinu. Ale kanál je na prvním místě.  Moderní návštěvnické centrum nad zdymadly v Miraflores je dobrým místem, kde začít s poznáváním Panamy.

Panama: Než se vydáme na cestu

Panama je sice malá země, ale i tak je dobré před návštěvou se seznámit s jejími specifiky. Není to jen poloha Panamy na jiném kontinentu. „Jinou“ ji činí především Panamský průplav, kterým víc než sto let kromě lodí „připlouvá“ i mix kulturních vlivů z celého světa. Protipólem technického „divu světa“ jsou oblasti s panenskou přírodou. Zlatým středem je atraktivní historie Panamy z dob kolonizace. Aby návštěvník doslova „vychutnal“ krásy a zajímavosti Panamy, vyplatí se o zemi vědět něco málo předem. Nestojí to nic, jen trochu času.