Chichicastenango: Největší mayské trhy v Guatemale

Chichicastenango je guatemalské horské městečko, která je známo „indiánskými“ trhy. To je také důvod, který sem přivádí tisíce cizozemských návštěvníků Guatemaly. Jednak chtějí nakoupit především tradiční rukodělný textil, výrobky z kůže a ze dřeva, koření a dekorativní etnické výrobky, ale právě tak chtějí poznat atmosféru místa, kde jsou mayské tradice ještě živé. O Chichicastenangu se často říká, že je izolováno v čase a prostoru od zbytku Guatemaly.

Mayské trhy, Chichicastenango, hlavní ulice přeplněná nakupujícími a turisty
Mayské trhy, Chichicastenango, hlavní ulice přeplněná nakupujícími a turisty

Chichicastenango, pro kamarády prostě Chichi

Málokteré město má na svém kontu tolik jmen, jako má Chichicastenango, guatemlaské město ležící ve výšce kolem dvou tisíc metrů nad mořem. Někdy je uváděno jako Santo Tomás Chichicastenango, španělskými kolonizátory bylo nazváno Tzitzicaztenanco (Kopřivové Město), původní název zněl Chaviar. Domorodci dodnes  nazývají město „Siguan Tinamit“, což znamená „místo obklopené útesy“. V současné době se obecně používá zkráceného a zjednodušeného jména Chichi.

Každý týden ve čtvrtek a v neděli, před svátky i v jiné dny, se ve městě konají v celé zemi proslulé mayské trhy.

Guatemala, Chichicastenango Skoro všichni obyvatelé (uvádí se 98,5%) jsou mayští K'iche.
Guatemala, Chichicastenango Skoro všichni obyvatelé (uvádí se 98,5%) jsou mayští K’iche.

Město pod dvojí správou

Chichicastenango je neformálním centrem mayského etnika K’iche. Skoro všichni obyvatelé (uvádí se 98,5%) jsou mayskčtí K’iche. Pětina obyvatel hovoří pouze domorodým jazykem, asi 70 procent k’iche a španělsky. Zbývající část obyvatel už mluví jen španělsky (zdroj: en.wikipedia.org).

Ve městě funguje dvojí správa veřejných věcí.

  1. Katolická církev a stát jmenují kněze a městské úředníky;
  2. občané si volí samostatnou radou, starostu a soud, který rozhoduje o případech pouze místních domorodých obyvatel, a dále vlastní náboženské a civilní důstojníky.
Guatemala. Do Chichicastenango se místní i turisté dopravují převážně autobusy
Guatemala. Do Chichicastenango se místní i turisté dopravují převážně autobusy

Do Chichicastenanga velmi ranním autobusem

Do Chichicastenango se turisté dopravují převážně autobusy. Ve dny trhů sem jezdí přímé linky z Guatemaly City, Antiguy a Panajachel. Ovšem přijíždějí tam i speciální turistické autobusy, protože návštěvu trhů mají ve svém programu snad všechny cestovní kanceláře pořádající poznávací zájezdy. Jako fakultativní výlet je návštěva mayským trhů nabízena i pro účastníky pobytových zájezdů a cestovatele individuální. Proto je doporučováno dopravit se do Chichicastenanga brzy dopoledne, než přijede „hlavní dav“.

Autobusy musí zdolat cestu tvořenou serpentinami. Zato se jim otevírají úchvatné výhledy na jezero Atitlán, okolní sopky a městečka na jeho březích.

Guatemala, Chichicastenanga, strmé uličky mayského města
Guatemala, Chichicastenanga, strmé uličky mayského města

Uličky jak cesty na nebesa

Město, kde trvale žije asi 23 tisíc obyvatel, je krásné z dálky, respektive z výšky okolních hor. Samo o sobě moc půvabu nemá. Do prázdných ulic mimo tržní místa se turisté příliš nevydávají hledat jeho krásy. Žádné by nenašli.

Nové budovy působí „nedodělaně“, staré jsou rozbité. Kuriózní je úhel stoupání postranních uliček, v nichž by našinec čekal spíš schody.

Jenže do Chichicastenanga se beztak nejezdí obdivovat, ani kritizovat současnost. Vždyť se říká, že město žije „mimo prostor a čas“.

Guatemala, Chichicastenango, kostel svatého Tomáše
Guatemala, Chichicastenango, kostel svatého Tomáše

Kostel slouží dvěma božstvům

Prostor, kde se odehrávají trhy se rozbíhá od kostela svatého Tomáše. Byl postaven v roce 1541, ale na místě, které bylo bylo k náboženským účelům využíváno už v předkolumbovské době. Z rituálního místa zůstalo zachováno jen schodiště tvořené osmnácti stupni. Číslo 18 představuje každý měsíc roku v mayském kalendáři.

V souladu s náboženským synkretismem používají chrám i současní mayští kněží etnika K’iche ke svým rituálním účelům. Pálí v něm obětiny svým bohům (kadidlo, svíčky, někdy i kuřata).

  • K mayským rituálům slouží i vyřezávaný kámen Cofradia Pascual Abaj.
  • Ke kostelu svatého Tomáše náleží několik církevních budov (mimo jiné v nich sídlí regionální muzeum) tvořících stinný ambit. I nevěřící v něm hledají chvilku klidu a odpočinku.
  • Prostranství před kostelem a schodištěm je době trhu místem, kde se prodávají květiny.
Guatemala, Chichicastenango. Impozantní domorodé trhy se konají každý čtvrtek a v neděli.
Guatemala, Chichicastenango. Impozantní domorodé trhy se konají každý čtvrtek a v neděli.

Tradiční mayské trhy

Impozantní domorodé trhy se konají každý čtvrtek a v neděli. Prodávající přicházejí z horských osad nebo z jiných měst, aby nabídli své výrobky, výpěstky, sebrané rostliny a koření, domácí zvířectvo, maso, vařivo, ale také současné zboží denní potřeby (i nepotřeby), antikvární předměty, obnošené šatstvo a obuv, semena, nástroje a příze. Zkrátka úplně vše. Jak se u nás říká: „Od nití po lokomotivu“.

Guatemala, Chichicastenango. Mayské ženy se učí tkát na stavu odmala.
Guatemala, Chichicastenango. Mayské ženy se učí tkát na stavu odmala.

Smlouvat znamená připravovat o peníze za práci

Turisté mají největší zájem o mayské textilie. Sice jsou k mání po celé Guatemale, ale na zdejších trzích je výběr největší a ceny prý nejvýhodnější. Mayské ženy se učí tkát na stavu odmala. Do svých děl vetkávají symboly vesmíru (blesk, slunce), ptáky, motýly, květy, kukuřici coby hlavní plodinu.

Pravé pestré rukodělné textilie a základní oděvní součástky nejsou pro našince nějak příliš levné. Jenže smlouvat o cenu se tak nějak nehodí. Když indiánka řekne, kolik stovek hodin strávila u stavu, než kus tradičního kroje milimetr po milimetru vyrobila, i jen trochu empatický člověk smlouvat přestane.

Guatemala, Chichicastenango. Drobnější textilie na trhu jsou levné, proto o mají velký zájem turisté.
Guatemala, Chichicastenango. Drobnější textilie na trhu jsou levné, proto o mají velký zájem turisté.

Pestré pásy vyrábějí muži

Pestré pásy a štóly, to je prý zase tradiční mužská práce. Zdejší muži je nosí ke svým černým oblekům, které vycházejí z koloniálních uniforem španělských vojáků.

Drobnější textilní práce (kabelky, kabely, peněženky, váčky, vesty, čepice, polštáře a další) jsou – vzhledem k originalitě a kvalitě díla – dostupné až levné.

V Chichicastenangu  je továrna na výrobu rituálních masek mayských tanečníků. Na trhu jsou k mání.
V Chichicastenangu  je továrna na výrobu rituálních masek mayských tanečníků. Na trhu jsou k mání.

Masky místní tovární výroby

Originálním a ne drahým (ani těžkým) suvenýrem jsou tradiční masky, které nosili/nosí mayští tanečníci. Masky je mají symbolicky přiblížit k bohům.

V Chichicastenangu je továrna na jejich výrobu. Rovněž se v ní vyrábějí, skladují a půjčují kostýmy pro tradiční tance.

Lidová jídelna je to pravé

Turista zmožený procházením desítek prodejních uliček má v Chichi různé možnosti občerstvení. Od restaurací „globalizovaného“ typu po autentickou lidovou jídelnu v centrální části tržnice.

I když pohled do otevřené kuchyně příliš nenadchne, jídlo vybrané z dvojjazyčného jídelního lístku naopak nadchne – cenou, ale především chutí. Ostatně, jako všude v Guatemale.

Všecny články o zemi

  1. Guatemala: Dvanáct zajímavých míst středoamerické země
  2. Jídlo v Guatemale: Za málo peněz hodně dobré muziky
  3. Chichicastenango: Největší mayské trhy v Guatemale
  4. Guatemale: I ten nejopatrnější cestovatel může narazit
  5. Guatemalský Tikal: Kdysi nejmocnější sídlo Mayů
  6. Z garífunského Livingstonu po řece Rio Dulce
  7. Flores: Ostrovní město plné chutí nedaleko mayského Tikalu
  8. Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón
  9. Antigua: Město vzácné krásy ze seznamu UNESCO
  10. Panajachel: Rušné letovisko na břehu jezera Atitlán
  11. San Pedro La Laguna: Místo, které nelze minout
  12. Velká reportáž o Velikonocích a Velkém pátku v Antigui