Guatemale: I ten nejopatrnější cestovatel může narazit

Cestování do Guatemaly klade na turistu značné nároky. Dopředu by měl být připraven řešit jakoukoliv nehodu, a to hned na místě. Musí si být vědom, že „první pomoc v maléru“ bude hledat sám u sebe a ruce, které mu jsou v první chvíli nejvíc nápomocny, jsou na konci jeho paží. Všechny informace o aktuálních poměrech v Guaremale je nutno hledat na oficiálních místech ještě v Česku. Je lepší osobní bezpečnostní opatření předimenzovat, než se ocitnout nemocen, bez dokladů či bez prostředků.

Sluneční brýle ano, „růžové“ nechat doma

Je těžké o tak krásné zemi jako je Guatemala hovořit s „varovně  zvednutým ukazováčkem“. I když by to mělo být jen z preventivních důvodů.

Na druhou stranu si nelze naivně namlouvat, že všichni indiáni jsou „bezelstní upřímní lidé“ a okaté děti se na nás smějí jen proto, že „jim to sluší“. Že v zemi křišťálových jezer musí být „všechna voda pitná“ a při náboženské slavnosti nás přece „nikdo nemůže okrást“. Vykukové, podvodníci, pouliční zlodějíčci a svinstvo v jezerech se v Guatemale objeví stejně jako v kterékoliv jiné krajině.

Není kouře bez ohýnku

České ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nepovažuje Guatemalu za zemi příliš bezpečnou. Upozorněním MZV na bezpečnostní rizika lze věřit, protože se nedá  předpokládat, že by MZV uvádělo nepravdivé informace o cizí zemi. To není v rámci mezinárodních vztahů pravděpodobné. Takže jaká jsou pro cestu do Guatemaly doporučení?

MZV doporučuje na cestu do Guatemaly

  • „Cestovat pouze ve dne, vyhýbat se osamělým místům, nocovat pouze v hotelu, ne v přírodě či v odstaveném autě, nenechávat osobní věci bez dozoru.
  • Před odjezdem je vhodné opatřit si fotokopie cestovního pasu, víz, letenek, dokladů k pojištění a tyto kopie uschovat stranou od originálů. Případně zaslat tyto kopie na Velvyslanectví ČR v Mexiku nebo navštívit Honorární konzulát ČR v Guatemale.
  • Na některých místech v Guatemale (především mezi indiánským obyvatelstvem) je nebezpečné fotografovat. Vždy je nutno předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Ve většině případů je za fotografii třeba zaplatit.“

Zdroj: MZV ČR

Gutaemala, Antigua. Davové akce nesou reálné riziko okradení.
Gutaemala, Antigua. Davové akce nesou reálné riziko okradení.

Stalo se: Krádež peněženky s platební kartou

Jinak obezřetný český muž, velmi zcestovalý a možných rizik si vědomý, se na Velký pátek v Antigui dopustil toho, před čím sám vždy varuje: peněženku si zasunul do zadní kapsy kalhot. Zavřel zip a vkročil do davu před chrámem La Merced. A v onu „posvátnou“ chvíli, kdy dav sledoval konec Ježíšovy pouti s křížem, o peněženku přišel. Byla to otázka několika minut. Zloděj zřejmě přímo viděl, jak neopatrně si počínal.

V peněžence byla jen menší hotovost a bankovní karta. A tady se už začíná úročit cestovatelova obezřetnost. „Malá hotovost v peněžence musí být. Když tě přepadnou lupiči, musí je alespoň něco uspokojit. Že máš další peníze na jiném místě na těle, to je nenapadne,“ vysvětloval, proč jej ztráta menšího obnosu tolik netrápila. Ale co s tou ukradenou kartou?

  • Okamžitý návrat do ubytovacího zařízení (k počítači),
  • internetové spojení s bankou,
  • nahlášení události
  • a žádost o zablokování karty.

Čtyřiadvacetihodinová služba české pobočky banky promtně oznámila přijetí zprávy a zablokování karty. Dokonce sdělila, že už byla karta dvakrát zneužita. Protože turista podle svého (osvědčeného) zvyku cestoval s dvěma kartami, nebyl o možnost bezhotovostní platby připraven a příběh pokračoval až po návratu do Česka.

V Česku byla krádež řešena jako pojišťovací událost podle pojistné smlouvy. Klient nahlásil místo a čas, poslední vlastní výběr/platbu z karty, obsah peněženky (hotovost)  a cenu peněženky. Bylo mu vyplaceno pojistné v plné výši škody:

  1. dvakrát platba v McDonalds Antigua,
  2. hotovost,
  3. cena peněženky.

Podle typu nákupu bylo víc než pravděpodobné, že peněženku ukradl nějaký výrostek, který se v drahém „americkém“ McDonalds najedl a pak někoho pohostil. Protože všechno dobře dopadlo, bylo mu na dálku odpuštěno.

Dobře to dopadlo ale jenom díky pojistce, která stála asi sedmdesát korun na měsíc. Poučení z toho plynoucí není třeba dál rozebírat.

Registrace v sytému DROZD

České ministerstvo zahraničních věcí doporučuje zejména pro individuální cesty do zahraničí registraci v systému  Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD).
Víc informací ZDE.

Přílet do Guetemaly City, hlavního města Giuetemaly.
Přílet do Guetemaly City, hlavního města Giuetemaly.

Do Guatemaly bez víza

„Občan ČR, držitel platného cestovního pasu, může vstoupit na území Guatemalské republiky bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost,“ je uvedeno na stránkách MZV ČR.  Ale pozor, jestliže turista z Česka cestuje s mezipřistáním v USA, potřebuje americké vízum (ESTA).

„Při opuštění země při použití pozemních hraničních přechodů se hradí poplatek za pěší přechod cca 5,- USD, automobilem cca 10,- USD. Při odletu je poplatek ve výši 33,-  USD obvykle zahrnut v ceně letenky. Přihlašovací povinnost pro turisty neexistuje,“ informuje české ministerstvo zahraničí.

Stanice první pomoci a hasičů u vjezdu na most v obci Rio Dulce.
Stanice první pomoci a hasičů u vjezdu na most v obci Rio Dulce.

Ochrana zdraví, nemoci a úrazy v Guatemale

Zdravotní péče je v Guatemale na dobré úrovni, ale není levná. Před cestou do Guatemaly se doporučuje uzavřít světové zdravotní pojištění. Náklady na ošetření je třeba platit hned a hotově, přičemž následná refundace pojišťovnou je možná pouze tehdy, byl-li turista ošetřen ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. První pomoc v případě úrazu zajišťuje guatemalský Turistický institut.

Proto je dobré cestovat s dobře vybavenou osobní lékárničkou, v níž je vhodné mít protiprůjmové léky a případně také antibiotika (po dohodě s lékařem), repelent, přípravek na tišení následků hmyzího bodnutí (prášek, mast) a další běžné cestovní léky.

Guatemala. Klinika v mayském městě Chichicastenangu.
Guatemala. Klinika v mayském městě Chichicastenangu.

Když jde o zdraví…

(telefonní předvolba +502)

  • Guatemalský turistický institut – Instituto Guatemalteco de Turismo zajišťuje koordinaci všech složek: policie, hasiči, zdravotní pohotovost) – Tourist Assistance, tel. 0052 2421 2810/1500
    tel. 2421 2800
  • Červený kříž – Cruz Roja Guatemalteca, tel. 00502 2381 6565
  • Hasiči – Bomberos – tel. 122 nebo 123
  • Záchranná služba – Rescate 911 – tel. 2362 5157
Guatemala. Hotelové lůžkoviny jsou právě vyprané. Jen ta pračka je nějaká divná...
Guatemala. Hotelové lůžkoviny jsou právě vyprané. Jen ta pračka je nějaká divná…

Očkování na cestu do Guatemaly

V Guatemale jsou mimo hlavní města časté nemoci jako malárie, dengue, žloutenka, cholera, žlutá zimnice, břišní tyfus, améby. Turisté by se měli vyhýbat místům se stojatými vodami a loužemi, používat spreje k hubení komárů v místnostech i osobní repelenty.

Před cestou jsou doporučována očkování minimálně proti hepatitidě A, tyfu a tetanu nebo dle doporučení hygienické stanice v ČR. V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu.

Q jako quetzal. Oficiální měna Guatemaly

Oficiální měnou v zemi je guatemalský quetzal, Q (mezinárodní značka GTQ).

  • Dělení: 1 guatemalský quetzal = 100 centavos.
  • Kurz quetzalu k 13.7. 2018: 1GTQ = 2.9790 Kč.

České banky a vybrané směnárny nenabízí tuto měnu ve svém kurzovním lístku. Pro směnu v Guatemale je třeba mít americké dolary, nikoliv eura.

Ve městech jsou banky, směnárny i bankomaty, směnárny jsou i mnohých ubytovacích zařízeních. Měnit od veksláků se nedoporučuje, ačkoliv nejsou tak agresivní, jako veksláci v Hondurasu nebo v Nikragui.

Ceny v obchodech jsou označovány Q, což je značka quetzalu. K cenám zboží a služeb (mimo potravin, léků a tiskovin včetně knih) je připočítávána 10 % DPH a v hotelech dodatečná daň 10 % DPH.

Náboženství v Guatemale. Asi čtvrtina obyvatel země je evangelického vyznání. První baptistický kostel v San Pedru.
Náboženství v Guatemale. Asi čtvrtina obyvatel země je evangelického vyznání. První baptistický kostel v San Pedru.

Etnické a náboženské složení obyvatel Guatemaly

V Guatemale žije podle posledních odhadů 16,9 milionu obyvatel (2017).

  • Největší skupinu obyvatelstva tvoří mesticové (50 %),
  • následují indiáni (44 %).
  • Běloši se na celkové populaci podílí 5 %,
  • černoši 1 %.

Většina obyvatel Guatemaly vyznává katolickou víru, asi 25 % protestantskou (evangelíci), zastoupena jsou i náboženství indiánských skupin obyvatel a judaismus. Bez vyznání jsou 3 % obyvatelstva.
Zdroj: MZV ČR

Všecny články o zemi

  1. Guatemala: Dvanáct zajímavých míst středoamerické země
  2. Jídlo v Guatemale: Za málo peněz hodně dobré muziky
  3. Chichicastenango: Největší mayské trhy v Guatemale
  4. Guatemale: I ten nejopatrnější cestovatel může narazit
  5. Guatemalský Tikal: Kdysi nejmocnější sídlo Mayů
  6. Z garífunského Livingstonu po řece Rio Dulce
  7. Flores: Ostrovní město plné chutí nedaleko mayského Tikalu
  8. Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón
  9. Antigua: Město vzácné krásy ze seznamu UNESCO
  10. Panajachel: Rušné letovisko na břehu jezera Atitlán
  11. San Pedro La Laguna: Místo, které nelze minout
  12. Velká reportáž o Velikonocích a Velkém pátku v Antigui