Kraj Masaya: Umění, pohyb, poučení i odpočinek

Turisticky velmi atraktivní je nikaragujský department Masaya. Nachází se v něm stejnojmenný vulkán – činná sopka s přístupnými krátery, křišťálová jezera s místy vhodnými k relaxaci, rodná obec národního hrdiny Sandiny a jeho muzeum, San Juan de Oriente  – obec proslulá výrobou keramiky či naleziště petroglyfů. Metropole regionu je známá rozsáhlou tržnicí s řemeslnými výrobky. Do národního parku Masaya Volcano se turista snadno dostane z Granady i z Managuy.

Leon: Čím víc turistů, tím víc peněz pro děti a nemocné

Leon je město, které turisty zajímá. Leon má zajímavou prehistorii i novodobé dějiny. Leon je centrum nikaragujské vzdělanosti, univerzitní město a zároveň místo, kde stále najdou uplatnění dobrovolníci z celého světa. Okolí Leonu nabízí příležitosti k atraktivní „sopečné“ turistice. Blízké pacifické pláže zase k náročnějšímu surfování. Dominantou lokality je sopka Momotombo. Město Leon stojí za poznání.

Ometepe: Ostrov, kde se nikdo ani chvilku nenudí

Kdyby nebyla Nikaragua tak daleko, stálo by zato jezdit na ostrov Ometepe na dovolenou. Klidně s rodinou, protože by se všichni zabavili podle svého. Takhle turista musí držet cestovní plán, vždyť je třeba v Nikaragui ještě hodně vidět. Minimálně dva tři dny je ovšem vhodné si na Ometepe  předem vyčlenit. Všechno, co ostrov nabízí, se sice ani tak nestihne. Na alespoň něco z přepestré nabídky Ometepe dva tři dny postačí. 

Granada: Ne náhodou „národní turistické centrum“

Kdyby nic jiného z Nikaraguy, tak Granadu zcela jistě ano. Granada je asi nejpozoruhodnější nikaragujské město. Je obdivuhodně výstavné a má nezaměnitelnou atmosféru. Granada žije. Žije především soudobým uměním. Také však outdoorovými aktivitami. Granada je k turistům vstřícná. Nabízí pohodlí, všestranné aktivní vyžití, bezpečí. Tak znovu: Kdyby nic jiného z Nikaraguy, tak Granadu zcela jistě ano.

Ometepe: Kdo ostrov nenavštíví, nepozná Nikaraguu

Uprostřed země ležící mezi mořem a oceánem se rozlévá rozsáhlé jezero. Uprostřed jezera je dvojostrov, ve středu každé jeho části po jedné sopce. To je ostrov Ometepe, jedna z nejnavštěvovanějších nikaragujských destinací. Na ostrově Ometepe je dobré strávit víc než jeden den, aby byl čas na prohlídku, poznání – a také trochu odpočinku.

San Juan del Sur: Pacifik a stříbrné slunce

San Juan del Sur, Svatý Jan z jihu, je rybářské městečko ležící poblíž hranice s Kostarikou a necelých 150 kilometrů od hlavního města Managuy. Třebaže se jako hlavní atrakce San Juan del Sur uvádí surfování u pacifického pobřeží, městečko se bude líbit i cestovatelům, kteří o vodní sporty nemají zájem.  San Juan del Sur má krásné okolí a jedinečnou atmosféru, kterou pomáhá vytvářet přítomnost  mnoha mladých lidí z celého světa.  

Nikaragua: Kvalita jídel vysoká, chutě báječné, ceny nízké

V Nikaragui budou s jídlem spokojeni asi všichni návštěvníci. Nikaragujská kuchyně má své národní speciality. To těší cestovatele, kteří mají odvahu odvahu „kousnout“ i do něčeho neznámého. Dobře, pestře a bohatě se najedí i turisté konzervativního založení. Problémy nebudou mít ani ti, kteří se spokojí se „suchou stravou“ zakoupenou v marketu. Kvalita jídel je vysoká a ceny nízké. Což je na cestách ideální situace.

Managua: Historii města psalo zemětřesení

Pobyt v Nikaragui by měl „prázdné místo“, kdyby turista nenavštívil Managuu, hlavní město země. Protože Managua byla v rozmezí čtyřiceti let dvakrát postižena zničujícím zemětřesením, nelze očekávat nějaké historické architektonické památky. Turista ovšem nebude ochuzen o zajímavé zážitky z metropole.