Flores: Ostrovní město plné chutí nedaleko mayského Tikalu

Guatemalské město Flores nemine turista, který chce vidět vykopávky největší mayské aglomerace Tikalu. Ve Flores obvykle si obvykle vytvoří dočasnou „základnu“. Přitom zjistí, že město Flores je tak příjemné, půvabné a zajímavé, že samo o sobě může sloužit jako turistický cíl. Malebná poloha, dopravní dostupnost, levné ubytování, úžasné jídlo a hlavně atmosféra – kosmopolitní a přesto guatemalská, to vše městu Flores přidává na atraktivitě.

Guatemala, Flores, nábřeží ostrova
Guatemala, Flores, nábřeží ostrova

Flores: „Trojjediné“ jezerní město

Město Flores leží v guatemalském regionu Petén. Jedná se vlastně o souměstí: Zatímco Santa Elena a San Benito leží na břehu jezera Lago Petén Itzá, Flores se rozkládá na ostrově, který je s pevninou spojen. Už tato ostrovní poloha činí město atraktivním. Celý ostrov se dá obejít kolem dokola za asi patnáct minut (bez zastávek).

Ve Flores hledají turistické zázemí návštěvníci ruin mayského Tikalu, který se nachází asi 66 kilometrů od města.

Podle mezinárodních turistických bedekrů je Flores považováno za klidné a bezpečné místo. Obecné zásady osobní opatrnosti je však třeba dodržovat.

Guatemala. Mezinárodní letiště ve Flores.
Guatemala. Mezinárodní letiště ve Flores.

Cesta do Flores

Z Belize, Guatemaly-City nebo z Antiguy jezdí do Flores autobusy. Zastavují na autobusové stanici Fuente del Norte v Santa Eleně. Některé autobusy z Guatemaly-City pokračují do Flores (informace u řidiče).

V expresních autobusech první třídy je klimatizace a toalety, během jízdy se podává občerstvení a nápoj (v ceně jízdenky). Jízdenky se doporučuje kupovat jedině v oficiálních kancelářích dopravních společností. Mnohé spoje jezdí přes noc, z Guatemaly-City to je skoro pět set kilometrů.

Ve Flores je mezinárodní letiště. Nachází se asi dva kilometry od Flores. Doprava je zajišťována taxíky nebo motorovými rikšami (tuk tuk), které lze najmout kdekoliv. Jsou levnější než taxi.

Guatemala, Flores. Kavárna levného hotelu Mirador del Lago.
Guatemala, Flores. Kavárna levného hotelu Mirador del Lago.

Ubytování ve Flores může být i velmi levné

Ve Flores lze najít ubytování všech cenových kategorií. I ty nejlevnější mají slušný standard. Například v hotelu Mirador del Lago (na obrázku hotelová kavárna) lze sehnat pokoj pro dva za bratru 360 korun. Cena se mnohde odvíjí od sezony. V době kontinentálních prázdnin a dovolených může být cena nižší (období dešťů). Někde jsou ceny stabilní, chce to přípravu předem.

V levnějších zařízeních hledají noclech „baťůřkáři, backpackers“ z celého světa, což činí atmosféru příjemně kosmopolitní. Ubytování ve Flores lze najít a pokoje zamluvit prostřednictvím on-line rezervačních systémů. Wifi zdarma je běžná služba. Kromě toho je v hotelu internetová kavárna. Hotel je rovněž vybaven prádelnou.

Naproti hotelu, přes ulici, je cestovní kancelář, v níž je možno zajistit si místní výlety. Jinak ve městě nabízí služby turistům velké množství dalších cestovních kanceláří.

Ve Flores je možno pronajmout si bicykl nebo kajak k projížďkám na jezeře.

Guatemala, Flores. Nákupní středisko za mostem z ostrova do Santa Eleny.
Guatemala, Flores. Nákupní středisko za mostem z ostrova do Santa Eleny.

Co turistu zajímá

Ve Flores jsou dva bankomaty: vedle hotelu Petén a v supermarketu Fotomart. Umožňují výběr z karet Visa.

 • Bankomaty a směnárna jsou také na letišti.
 • Další bankomat je v přízemí nákupního centra Mundo Maya International. Ten se nachází na straně Santa Eleny, hned za mostem. Ve velkém nákupním centru, které je běžného „globalizovaného stylu“, lze doplnit zásoby suchých potravin a pití. Výběr tuzemské i nadnárodní provenience je nepřeberný, ceny srovnatelné s cenami v Česku. Platit lze kartou.
Guatemala, Flores. Nábřeží se stánky s čerstvými, levnými a výtečnými specialitami.
Guatemala, Flores. Nábřeží se stánky s čerstvými, levnými a výtečnými specialitami.

Život „tepe“ na nábřeží

Ve Flores návštěvník nachází koloniální stavby, prochází úzkými dlážděnými uličkami, v nichž je množství obchodů, butiků, restaurací. Nejživější atmosféra je na nábřeží. Promenádu lemují stánky s typickými guatemalským jídlem: je čerstvé, levné a báječně chutná. Ve Flores by bylo téměř hříchem jíst někde jinde než na nábřeží.

Všecny články o zemi

 1. Guatemala: Dvanáct zajímavých míst středoamerické země
 2. Jídlo v Guatemale: Za málo peněz hodně dobré muziky
 3. Chichicastenango: Největší mayské trhy v Guatemale
 4. Guatemale: I ten nejopatrnější cestovatel může narazit
 5. Guatemalský Tikal: Kdysi nejmocnější sídlo Mayů
 6. Z garífunského Livingstonu po řece Rio Dulce
 7. Flores: Ostrovní město plné chutí nedaleko mayského Tikalu
 8. Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón
 9. Antigua: Město vzácné krásy ze seznamu UNESCO
 10. Panajachel: Rušné letovisko na břehu jezera Atitlán
 11. San Pedro La Laguna: Místo, které nelze minout
 12. Velká reportáž o Velikonocích a Velkém pátku v Antigui