Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón

Santiago Atitlán je jedna z aglomerací na břehu guatemalského jezera Atitlán. Městečko může svou existenci doložit od 16. století. Zdejší katolický chrám a vedle stojící svatyně mayského božstva Maximóna usnadní pochopit „náboženský synkretismus“, typický pro oblasti s etnickým obyvatelstvem. Santiago Atitlán je dobrým místem pro poznání maysko-guatemalské kultury.

Atitlán, největší středoamerické jezero

Atitlán je jezero, které vzniklo naplněním sopečné kaldery. Nachází se v horském masivu Sierry Madre na západě Guatemaly v departementu Sololá. Atitlán je nejhlubší jezero ve střední Americe. Jeho průměrná hloubka je 220 metrů, místy dno dosahuje až 340 metrů. Je asi 12 kilometrů dlouhé a pět kilometrů široké. Jeho plocha činí 130,1 km² s objemem 20 kilometrů krychlových sladké vody.

Santiago Atitlán: Po vodě, i „suchou nohou“

Santiago Atitlán, Atitlánský svatý Jakub. Městečko položené u jezera Atitlán má silnou domorodou populaci Mayů. Většina návštěvníků přijíždí po jezeře od Panajachel.

Kromě po vodě se lze do Santiga dostat dostat i „horem“, po silnici. Do Santiago Atitlán jezdí autobusy z Guatemaly City či ze San Pedra La Laguna. Dopravu zajišťují i některé cestovní kanceláře z Antiguy a Xely. „Horní, suchá“ cesta spojuje všechna městečka kolem jezera, ale pohodlné to není. 

Město jako na pětníku

Santiago Atitlán spadá k jezeru – a nebo se od něj příkře zdvíhá, podle směru cesty. Město založili roku 1547 mniši františkánského řádu. Bylo součástí kolonizačního úsilí – nebo strategie – k ovládnutí domorodého obyvatelstva.

Město lze snadno celé projít pěšky. Těm, kteří nechtějí nebo nemohou zvládat strmé cesty, si mohou najmout motorikšu, tuk tuk. Cena je jednotná – pět kvesalů – a platí pro jakoukoliv vzdálenost po městě.

Tržnice na náměstí Santiaga, kde turisty z Evropy zaujmou především zemědělské výpěstky neznámých druhů.
Tržnice na náměstí Santiaga, kde turisty z Evropy zaujmou především zemědělské výpěstky neznámých druhů.

Turisto, nakupuj

Úzké strmé uličky jsou plné turistů a domorodých obyvatel, zvířat, tuk tuků a motocyklů. V obchodech, na ulicích a tržištích v Santiaga Atitlán je nabízena přepestrá škála rukodělných výrobků, věcí denní potřeby, uměleckých děl i neznámého ovoce, zeleniny nebo výpěstků dekoračních.

Zejména v době kolem nějakého církevního svátku je rušno v okolí kostela. Jako všude v Guatemle (a v celé střední Americe) jsou neslavněji prožívány Velikonoce.

Santiago Atitlán. Protagonisté velikonoční pouliční hry.
Santiago Atitlán. Protagonisté velikonoční pouliční hry.

Říká se tomu náboženský synkretismus

Katolický kostel v Santiagu Atitlán z roku 1571 je typickou ukázkou koloniální církevní stavby, ale rovněž mísením španělské a mayské kultury.

Christianizace Mayů se Španělům zdařila dokonale. Stali se z nich hluboce oddaní katolíci. To však neznamená, že by přestali vyznávat i své mayské náboženství.

Santiago, prostranství před katolickým kostelem. Pod žlutým baldachýnem svatyňka Maximóna.
Santiago, prostranství před katolickým kostelem. Pod žlutým baldachýnem svatyňka Maximóna.

Dva „domy“ pro dvě božstva

Prostranství kolem katolického chrámu v Santiagu Atitlán je ukázkovým příkladem takového náboženského synkretismu.

  1. V jednom domě přebývá  Otec-syna-i-bůh-svatý, který osudově řídí jejich kroky. Ženy tam své bolesti sdělují Matce Boží.
  2. Ovšem cestou z katolického kostela se věřící nezapomenou zastavit v přilehlé svatyňce Maximóna, mayského božstva pro každodenní život. Předají mu cetku, peníze, stuhu, doutníček, trochu rumu a poprosí o hojný lov, bohatou úrodu – zkrátka denní záležitosti.
Guatemala, Santiago Atitlán. Ježíš s křížem a Maximón s doutníkem. Navzájem si nepřekážejí.
Guatemala, Santiago Atitlán. Ježíš s křížem a Maximón s doutníkem. Navzájem si nepřekážejí.

Mazané božstvo pro všední den

Maximón, zvaný též San Simón, je božstvo uctívané v západní Guatemale. Začal být adorován už v době kolonizace. Historiky je považován za směs několika historických, biblických a mayských mytologických postav. Bývá vyobrazován jako muž v obleku a s kloboukem, s nezbytným doutníkem v ústech.

Místně se jeho podoba liší. Konkrétně v Santiagu Atitlán je zdoben stuhami a šátky. Je to taškář, mazaný chytrák vykazující velkou míru intelektu. Tajné znalosti využívá k nekonvenčním trikům, jak dosáhnout cíle mimo normální pravidla. Rád pije rum a neustále kouří doutníky.

Tak činí i lidští strážci jeho plastických nebo obrazových vypodobnění. Podle toho, v jakém rozpoložení se Maximónovi strážci v Santiagu Atitlán vynacházejí, dovolí/nedovolí turistům San Simóna si vyfotit. Nejlepším dárkem je v tom případě bankovka. 

Guatemala. Chrám v Santiagu Atitlán je ukázkovým příkladem náboženského synkretismu.
Guatemala. Chrám v Santiagu Atitlán je ukázkovým příkladem náboženského synkretismu.

Uzenky z tykví k oklamání boha

V katolickém chrámu v Santiagu Atitlán (zejména v obě svátků) mohou být turisté překvapeni výzdobou: z girland visí klobásy, salámy, uzenky... Jenže to jsou jen zemědělské plodiny.

Poradil to věřícím snad Maximón, aby místo drahých masných produktů použili jako obětinu levné tykve a jiný rostlinný materiál poživatinám se pouze podobající?

A co si o tom asi myslí „nejvyšší správce“ katolického chrámu? Asi se jen usmívá. S Maximónem se na kompetencích už asi dávno dohodli. A to je ten „náboženský synkretismus“ v praxi.

Guatemala. V Santiagu Atitlán se každoročně v březnu koná velký festival hudby a umění.
Guatemala. V Santiagu Atitlán se každoročně v březnu koná velký festival hudby a umění.

Každoroční festival hudby a umění

V Santiagu Atitlán se každoročně v březnu koná velký festival hudby a umění. Shlédnout vystoupení doslova fantastických skupin umělců přijíždějí lidé ze všech koutů země.

Festival je jedním z nejoblíbenějších v celé Guatemale, protože má charitativní poslání. Například v letech 2006 a 2007 byl výtěžek věnován na modernizace zdejšího Hospitalito Atitlán, což je zdravotnické zařízení sloužící všem osadám kolem jezera. Festival má své webové stránky.

Když se doba festivalu kryje s časem velikonočního týdnu, nemůže si turista nic víc přát.

Všecny články o zemi

  1. Guatemala: Dvanáct zajímavých míst středoamerické země
  2. Jídlo v Guatemale: Za málo peněz hodně dobré muziky
  3. Chichicastenango: Největší mayské trhy v Guatemale
  4. Guatemale: I ten nejopatrnější cestovatel může narazit
  5. Guatemalský Tikal: Kdysi nejmocnější sídlo Mayů
  6. Z garífunského Livingstonu po řece Rio Dulce
  7. Flores: Ostrovní město plné chutí nedaleko mayského Tikalu
  8. Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón
  9. Antigua: Město vzácné krásy ze seznamu UNESCO
  10. Panajachel: Rušné letovisko na břehu jezera Atitlán
  11. San Pedro La Laguna: Místo, které nelze minout
  12. Velká reportáž o Velikonocích a Velkém pátku v Antigui