Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón

Santiago Atitlán je jedna z aglomerací na břehu guatemalského jezera Atitlán. Městečko může svou existenci doložit od 16. století. Zdejší katolický chrám a vedle stojící svatyně mayského božstva Maximóna usnadní pochopit „náboženský synkretismus“, typický pro oblasti s etnickým obyvatelstvem. Santiago Atitlán je dobrým místem pro poznání maysko-guatemalské kultury.

Atitlán, největší středoamerické jezero

Atitlán je jezero, které vzniklo naplněním sopečné kaldery. Nachází se v horském masivu Sierry Madre na západě Guatemaly v departementu Sololá. Atitlán je nejhlubší jezero ve střední Americe. Jeho prlměrná hloubka je 220 metrl, místy dno dosahuje až 340 metrů. Jeho asi 12 kilometrů dlouhé a pět kilometrů široké. Jeho plocha činí 130,1 km² s objemem 20 kilometrl krychlových sladké vody.

Santiago Atitlán: Po vodě, i „suchou nohou“

Santiago Atitlán, Atitlánský svatý Jakub. Městečko položené u jezera Atitlán má silnou domorodou populaci Mayů. Většina návštěvníků přijíždí po jezeře od Panajachel.

Kromě po vodě se lze do Santiga dostat dostat i „horem“, po silnici. Do Santiago Atitlán jezdí autobusy z Guatemaly City či ze San Pedra La Laguna. Dopravu zajišťují i některé cestovní kanceláře z Antiguy a Xely. „Horní, suchá“ cesta spojuje všechna městečka kolem jezera, ale pohodlné to není. 

Město jako na pětníku

Santiago Atitlán spadá k jezeru – a nebo se od něj příkře zdvíhá, podle směru cesty. Město založili roku 1547 mniši františkánského řádu. Bylo součástí kolonizačního úsilí – nebo strategie – k ovládnutí domorodého obyvatelstva.

Město lze snadno celé projít pěšky. Těm, kteří nechtějí nebo nemohou zvládat strmé cesty, si mohou najmout motorikšu, tuk tuk. Cena je jednotná – pět kvesalů – a platí pro jakoukoliv vzdálenost po městě.

Tržnice na náměstí Santiaga, kde turisty z Evropy zaujmou především zemědělské výpěstky neznámých druhů.

Turisto, nakupuj

Úzké strmé uličky jsou plné turistů a domorodých obyvatel, zvířat, tuk tuků a motocyklů. V obchodech, na ulicích a tržištích v Santiaga Atitlán je nabízena přepestrá škála rukodělných výrobků, věcí denní potřeby, uměleckých děl i neznámého ovoce, zeleniny nebo výpěstků dekoračních.

Zejména v době kolem nějakého církevního svátku je rušno v okolí kostela. Jako všude v Guatemle (a v celé střední Americe) jsou neslavněji prožívány Velikonoce.

Santiago Atitlán. Protagonisté velikonoční pouliční hry.

Říká se tomu náboženský synkretismus

Katolický kostel v Santiagu Atitlán z roku 1571 je typickou ukázkou koloniální církevní stavby, ale rovněž mísením španělské a mayské kultury.

Christianizace Mayů se Španělům zdařila dokonale. Stali se z nich hluboce oddaní katolíci. To však neznamená, že by přestali vyznávat i své mayské náboženství.

Santiago, prostranství před katolickým kostelem. Pod žlutým baldachýnem svatyňka Maximóna.

Dva „domy“ pro dvě božstva

Prostranství kolem katolického chrámu v Santiagu Atitlán je ukázkovým příkladem takového náboženského synkretismu.

 1. V jednom domě přebývá  Otec-syna-i-bůh-svatý, který osudově řídí jejich kroky. Ženy tam své bolesti sdělují Matce Boží.
 2. Ovšem cestou z katolického kostela se věřící nezapomenou zastavit v přilehlé svatyňce Maximóna, mayského božstva pro každodenní život. Předají mu cetku, peníze, stuhu, doutníček, trochu rumu a poprosí o hojný lov, bohatou úrodu – zkrátka denní záležitosti.
Guatemala, Santiago Atitlán. Ježíš s křížem a Maximón s doutníkem. Navzájem si nepřekážejí.

Mazané božstvo pro všední den

Maximón, zvaný též San Simón, je božstvo uctívané v západní Guatemale. Začal být adorován už v době kolonizace. Historiky je považován za směs několika historických, biblických a mayských mytologických postav. Bývá vyobrazován jako muž v obleku a s kloboukem, s nezbytným doutníkem v ústech.

Místně se jeho podoba liší. Konkrétně v Santiagu Atitlán je zdoben stuhami a šátky. Je to taškář, mazaný chytrák vykazující velkou míru intelektu. Tajné znalosti využívá k nekonvenčním trikům, jak dosáhnout cíle mimo normální pravidla. Rád pije rum a neustále kouří doutníky.

Tak činí i lidští strážci jeho plastických nebo obrazových vypodobnění. Podle toho, v jakém rozpoložení se Maximónovi strážci v Santiagu Atitlán vynacházejí, dovolí/nedovolí turistům San Simóna si vyfotit. Nejlepším dárkem je v tom případě bankovka. 

Guatemala. Chrám v Santiagu Atitlán je ukázkovým příkladem náboženského synkretismu.

Uzenky z tykví k oklamání boha

V katolickém chrámu v Santiagu Atitlán (zejména v obě svátků) mohou být turisté překvapeni výzdobou: z girland visí klobásy, salámy, uzenky... Jenže to jsou jen zemědělské plodiny.

Poradil to věřícím snad Maximón, aby místo drahých masných produktů použili jako obětinu levné tykve a jiný rostlinný materiál poživatinám se pouze podobající?

A co si o tom asi myslí „nejvyšší správce“ katolického chrámu? Asi se jen usmívá. S Maximónem se na kompetencích už asi dávno dohodli. A to je ten „náboženský synkretismus“ v praxi.

Guatemala. V Santiagu Atitlán se každoročně v březnu koná velký festival hudby a umění.

Každoroční festival hudby a umění

V Santiagu Atitlán se každoročně v březnu koná velký festival hudby a umění. Shlédnout vystoupení doslova fantastických skupin umělců přijíždějí lidé ze všech koutů země.

Festival je jedním z nejoblíbenějších v celé Guatemale, protože má charitativní poslání. Například v letech 2006 a 2007 byl výtěžek věnován na modernizace zdejšího Hospitalito Atitlán, což je zdravotnické zařízení sloužící všem osadám kolem jezera. Festival má své webové stránky.

Když se doba festivalu kryje s časem velikonočního týdnu, nemůže si turista nic víc přát.

Všecny články o zemi

 1. Jídlo v Guatemale: Za málo peněz hodně dobré muziky (05. 05. 2018)
 2. Chichicastenango: Největší mayské trhy v Guatemale (05. 06. 2018)
 3. Guatemalský Tikal: Kdysi nejmocnější sídlo Mayů (10. 05. 2018)
 4. Z garífunského Livingstonu po řece Rio Dulce (10. 06. 2018)
 5. Flores: Ostrovní město plné chutí nedaleko mayského Tikalu (15. 05. 2018)
 6. Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón (20. 05. 2018)
 7. Antigua: Město vzácné krásy ze seznamu UNESCO (20. 06. 2018)
 8. Panajachel: Rušné letovisko na břehu jezera Atitlán (25. 05. 2018)
 9. San Pedro La Laguna: Místo, které nelze minout (30. 05. 2018)