Kraj Masaya: Umění, pohyb, poučení i odpočinek

Turisticky velmi atraktivní je nikaragujský department Masaya. Nachází se v něm stejnojmenný vulkán – činná sopka s přístupnými krátery, křišťálová jezera s místy vhodnými k relaxaci, rodná obec národního hrdiny Sandiny a jeho muzeum, San Juan de Oriente  – obec proslulá výrobou keramiky či naleziště petroglyfů. Metropole regionu je známá rozsáhlou tržnicí s řemeslnými výrobky. Do národního parku Masaya Volcano se turista snadno dostane z Granady i z Managuy.

Nikaragua, národní park Masaya
Nikaragua, národní park Masaya

Výlet do národního parku Masaya

Den plný zážitků poskytne cestujícím jednodenním výlet do národního parku Masaya. To je oblast ležící severozápadně od města Granady. Masaya je název:

  • dominantní činné sopky označované jako „brána do pekel“,
  • dále pojmenování města,
  • departementu
  • a jednoho z dvou atraktivních jezer (to druhé je laguna de Apoyo).

Region je proslulý ruční výrobou keramiky. Nejen keramika, ale veškerá tradiční nikaragujská řemeslná výroba je nabízena v Mercado de Artesanías de Masaya, rozsáhlé tržnici  v metropoli departementu.

Všechna zajímavá místa jsou snadno dostupná z Granady a z hlavního města Managuy asi 30 kilometrů vzdáleného.

Jezero Apoyo: Místo nedělních výletů

Při cestě z Granady do národního parku je možno učinit první zastávku v oblasti městečka Catarina na západním břehu jezera Apoyo, Laguna de Apoyo. Centrum města je položeno vysoko nad jezerem a skýtá krásné vyhlídky na lagunu, vulkán Mombacho a město Granadu. Místní sem v neděli rádi zajíždějí na piknik nebo na oběd v některé z mnoha vyhlídkových restaurací.

V Catarině jsou k vidění prodejní stánky s barevnou nabídkou rustikálního zboží. Nic nekupuj, neunáhluj se, počkej do San Juan de Oriente nebo do Masayi, tam teprve něco uvidíš.

„Lucemburkové“ staví cesty krajem vulkánů

Cestou na vyhlídku nad lagunou může Evropana zaujmout informační cedule se známým hvězdným kruhem v modrém poli. Se znakem Evropské unie (EU) se cestující po Nikaragui setkávají na mnoha místech.

V departementu Masaya EU spolufinancuje projekt s typicky krkolomným názvem: „Podpora místního hospodářského rozvoje prostřednictvím sektoru cestovního ruchu: Ruta Colonial a de los Volcanes provádí INTUR s technickou podporou Agentury pro rozvojovou spolupráci Lucemburského velkovévodství“.

Cílem projektu je podpořit rozvoj cestovního ruchu v oblasti Pacifiku prostřednictvím konečného produktu „Colonial Route and the Volcanoes“. 

Když se řekne nikaragujská keramika…

Tradiční vzory, poctivá technologie, precizní provedení, ceny neodrážející pracnost a stoprocentní podíl ruční práce. Taková je nikaragujská keramika.

Střediskem výroby v departmentu Masaya je městečko-obec San Juan de Oriente ležící kilometr na jih od Catariny. V obci je mnoho výrobců a všichni mají své malé obchody, které by se podle kvality a estetiky zboží měly spíš nazývat „prodejní umělecké galerie“. Kdo má pro keramiku cit, těžko bude San Juan de Oriente opouštět. Útěchou mu budiž, že ještě nedojel do tržnice v Masaye.

Než se turista do metropole regionu dostane, může se cestou zastavit v Niquinohomo, v rodišti národního a národem milovaného hrdiny Augusta Calderona Sandina.

Plným jménem Augusto Nicolás Calderón „César“ Sandino byl nikaragujský revolucionář, který v letech 1927–1933 vedl povstání proti americké okupaci Nikaraguy. V Niquinohomu je Sandinovo muzeum.
(Říct domorodců, kteří tě tam přednostně posílají, že: „máš málo času a Sandino tě zase tolik nezajímá,“ berou skoro jako osobní urážku.)

Konečně Masaya a národní řemeslná tržnice

Mercado de Artesanías de Masaya, národní trh řemeslníků. Za hradbami, které mají budit dojem středověké pevnosti s cimbuřím, střílnami a branami, se nachází stavebně už mnohem jednodušší zastřešená tržnice. V ní jsou – jeden vedle druhého – prodejní stánky nikaragujských řemeslných výrobců.

Ruční keramika, dřevo, šperky, doutníky, kůže, nože, hamaky (nikaragujská specialita), koberce, dečky, oděvní svršky, korále, výšivky, kabely… Jedinou podmínkou pro prodejce je, aby byl výrobek zhotoven v Nikaragui a tradiční řemeslnou technikou. Tady nehrozí, že na výrobku najdeš domovenku „Made in P. R. C“.

V areálu tržnice jsou i obchody s potravinami a prostory s občerstvením. Návštěvník má jediný problém – co si z té záplavy úžasných výrobků vybrat.

Laguna de Apoyo: Odpočinek v křišťálové vodě

Laguna de Apoyo je jezero vzniklé v kaldeře vyhaslé sopky. Má asi šest kilometrů v průměru a dosahuje hloubky 175 metrů. Rozkládá se asi 150 metrů pod úrovní okolní krajiny. Vody jezera jsou křišťálově čisté. Osvěžení v něm však najdou jen dobří plavci, protože spád dna od břehu je až 45 stupňů.

Kolem jezera byla zřízena rezervace Laguna de Apoyo. Turisticky je využíván západní břeh jezera. Skoro všechna zařízení jsou soukromá, takže se za vstup do nich platí. Koupaliště jsou krásně upravena, mají hygienická zařízení, restaurace. Sklon terénu je řešen terasami. Ve vstupním může být započteno nekonečné množství kávy a půjčení rekreačních plavidel. Některé pláže jsou i veřejné, na nich s žádným komfortem nelze počítat.

V okolí laguny platí přísná omezení v souladu se zákony o přírodních rezervacích v Nikaragui.

Nejjednodušeji se lze k jezeru autem (taxi, skupinové taxi). Kdo cestuje na vlastní pěst, pojede k jezerům autobusem z Masaye (autobusová stanice u tržnic). Ve všední den jezdí tři autobusy („kuřecí“) – ráno, dopoledne a odpoledne. Přesné časy sdělí v turistických kancelářích. „Kuřecí“ autobusy naloží na střechu i bicykly (z půjčovny).

Petroglyfy Cailagua

Životní formy prvních osadníků – lidu Monimbó – znázorňují petroglyfy u obce Cailagua, která leží jihozápadně od Masaye. Na skalních stěnách ostře zaříznutého údolí, které končí útesem s vyhlídkou na jezero Masaya, se nacházejí skalní rytiny z předkolumbovské doby.

Údolí s petroglyfy je upravováno s pomocí evropských fondů. Petroglyfy ještě nejsou všechny odkryty. Přes probíhající probíhající práce je údolí turistům přístupné, vstupné se nevybírá.
Na snímku lze snadno poznat, kdo je stavební dělník a kdo turista.

K expozici petroglyfů náleží ještě archeologické muzeum. Stejně tak zajímavý, ale (paradoxně) mnohem živější, je hřbitov sousedící s muzeem.

V lokalitě má svůj domov etnikum původních obyvatel Monimbó, kteří silně lpí na tradicích (zejména výroby), zachovávají je a přenášejí na potomstvo.

Když sopka soptí, je konec všem plánům

Odhodlání podívat se „branou do pekel ďáblovi přímo do chřtánu“ může být sebevětší. Jenže když se sopce něco pohne v útrobách, jen blázen by z ní neměl respekt. A kdyby se přece nějaký našel, myslí na to úřady a strážci národního parku. Sopka Masaya v tomto kraji měla vždy poslední slovo.

I s tím musí turista počítat, že bude vstup na sopku dočasně zakázán právě ve dnech, kdy se sem dotrmácel až z Česka.

Všecny články o zemi

  1. Nikaragua: Neklidná země s neklidnou historií
  2. Nikaragua: Než se vydáme na cestu
  3. Nikaragua: Co vidět, poznat a prožít při cestě do země
  4. Managua: Historii města psalo zemětřesení
  5. Nikaragua: Kvalita jídel vysoká, chutě báječné, ceny nízké
  6. San Juan del Sur: Pacifik a stříbrné slunce
  7. Ometepe: Kdo ostrov nenavštíví, nepozná Nikaraguu
  8. Granada: Ne náhodou „národní turistické centrum“
  9. Ometepe: Ostrov, kde se nikdo ani chvilku nenudí
  10. Leon: Čím víc turistů, tím víc peněz pro děti a nemocné
  11. Kraj Masaya: Umění, pohyb, poučení i odpočinek