Ometepe: Kdo ostrov nenavštíví, nepozná Nikaraguu

Uprostřed země ležící mezi mořem a oceánem se rozlévá rozsáhlé jezero. Uprostřed jezera je dvojostrov, ve středu každé jeho části po jedné sopce. To je ostrov Ometepe, jedna z nejnavštěvovanějších nikaragujských destinací. Na ostrově Ometepe je dobré strávit víc než jeden den, aby byl čas na prohlídku, poznání – a také trochu odpočinku.

Jezero a ostrov Ometepe nelze minout

Když cestujeme po nikaragujské magistrále NIC-2, dlouhé kilometry dálnici lemuje rozsáhlá vodní plocha. To je jezero Nikaragua, Lago de Nicaragua nebo Lago Cocibolca, největší (sladkovodní) jezero ve Střední Americe. V dohledu z dálnice jsou v jezeru viditelné dva sopečné kužely, mezi nimi proužek pevniny.  Tak to je Ometepe, největší ostrov vulkanického původu ležící ve sladké vodě a jeden z největších jezerních ostrovů na světě.

Kromě atraktivní polohy uprostřed jezera turisty na Ometepe přitahuje horská turistika, vodní sporty, rybolov, zájem o archeologii a botaniku. Pro „úlovky beze zbraní“ sem přijíždějí fotografové, filmaři a výtvarníci.

Buňka, hodiny nebo CzechPoint?

Ostrov Ometepe, vyhlášený za biosférickou rezervaci UNESCO, tvoří dva vulkány spojené šíjí pevné země. Jeho tvar na mapě připomíná buňku při procesu dělení, přesýpací hodiny nebo emblém českého systému CzechPoint.

 1. Vyšší vulkán se nazývá Concepción (1610 m.n.m.). Je aktivní, což dává najevo obláčkem par nad vrcholem.
 2. Maderas na jihovýchodní části ostrova má vrchol 1394 metrů nad mořem. V jeho kráteru je jezírkoLaguna de Maderas.

Na obě sopky lze vystoupat, na Concepción jedině s průvodcem.

Na ploše 276 čtverečních kilometrů žije asi 35 tisíc stálých obyvatel (údaj: wikipedia.org/2018). Největšími aglomeracemi jsou Moyogalpa a Altagracia. Obyvatelé se živí pěstitelstvím (především kávy) a službami spojenými s turismem.

Nikaragua, autobusové nádraží/křižovatka v Rivas.
Nikaragua, autobusové nádraží/křižovatka v Rivas.

Cesta na ostrov Ometepe

Na ostrov Ometepe se cestující dostane snadno z Rivas. Do Rivas jezdí přímé linky i z Managuy a Granady. Je příhodné ostrov navštívit při cestě ze San Juan del Sur, nebo když naopak turista do této destinace míří. V prostorách terminálu v Rivas  je nutno zvýšit pozornost, je to velmi rušné místo.

Nikaragua. Z přístavu San Jorge vyplouvají malé trajekty do přístavu Moyogalpy na ostrově Ometepe.
Nikaragua. Z přístavu San Jorge vyplouvají malé trajekty do přístavu Moyogalpy na ostrově Ometepe.

Přístav v San Jorge

Z Rivas to je asi devět kilometrů do přístavu San Jorge (taxi, autobus, motorikša). Z něj vyplouvají malé trajekty do hlavního přístavu na ostrově – Moyogalpy. Lodní lístky se kupuji v budově pokladny a stojí asi 50 cordob (může se změnit).

Při plavbě je cestující povinen obléknout si plovací vestu (jsou pod sedadly). Na lodi je toaleta. Před vyplutím většinou kajutami projdou prodavači pochutin – nejčastěji nabízejí oříšky kešu. Nejsou nijak levnější než kešu koupené u nás. Ale chuť je nesrovnatelně lepší.

Ometepe: V přístavu turistu očekávají nájemní vozidla všeho druhu.
Ometepe: V přístavu turistu očekávají nájemní vozidla všeho druhu.

Turisté jsou na Ometepe očekáváni

Z přístavu Moyogalpa se do místa ubytování turista dostane autobusy, motorovými rikšami (tik tuk), taxíky (i sdílené), nebo šlapacími rikšami. Když nějaký penzion očekává příjezd skupiny objednaných pasantů, vyšle pro ně vlastní, obvykle vícemístný vůz (typu van). Služby jsou levné.

Na ostrově Ometepe je množství půjčoven bicyklů. Na den se platí asi šest dolarů nebo v hodinové sazbě plus mínus dolar na hodinu.

Je také možno pronajmout si motocykl, skútr nebo čtyřkolku, což vítají ti, kteří chtějí ostrov prozkoumat na vlastní pěst. Za pronájem na jeden den se platí přibližně 25 dolarů za skútr a 35 dolarů za motorku, je třeba řidičák a pas. Kauce někdy je a někdy není požadována. Přílby na hlavě musí mít oba cestující. Stroje je nutno před před uzavřením smlouvy zkontrolovat – hlavně brzdy, spojku a podobně.

Ometepe, přeprava fotbalových fanoušků.
Ometepe, přeprava fotbalových fanoušků.

„Řidiči, počítej se vším!“

Cestovatelské portály v souvislosti s touto možností poměrně lakonicky a drsně upozorňují, že si turista musí být vědom, že:

 1. na ostrově není žádná nemocnice;
 2. na zdejších silnicích se vyskytují nepředvídatelné překážky – hlavně volně se pohybující zvířata všeho druhu.

Dopravní situace se může zhoršit také v neděli, kdy se všude hrají fotbalové zápasy. Fanoušci někdy přejíždějí z hřiště na hřiště, a to stylem, že se „čelo evropského řidiče značně orosí“.

Hlavní cesty mají povrch z betonové zámkové dlažby. Do některých míst na ostrově je doporučeno jet jen na čtyřkolce nebo vozem 4 x 4. Podrobnosti musí řidič zjistit před vyjetím až na místě, podle zamýšleného cíle.

Ruta de evacuacion. S takto označenou směrovkou se bude návštěvník setkávat po celém ostrově. Ruta de evacuacion, evakuační trasa, určuje směr, kudy by mělo obyvatelstvo prchat v případě erupce sopky. 

Ometepe: Ubytování lze pohodlně vybrat přes on-line rezervační systémy. Resort Finca Playa Venecia.
Ometepe: Ubytování lze pohodlně vybrat přes on-line rezervační systémy. Resort Finca Playa Venecia.

Ubytování na Ometepe: Luxus za pár babek

Sehnat ubytování na Ometepe není problém. Kapacity jsou dostatečné, protože peníze od turistů jsou podstatná část zdejších příjmů. Turista může přes rezervační systém vybírat už z domu a volit podle svých nároků a možností.

 • Lůžko v dormitory se snídaní lze sehnat od šesti dolarů,
 • dvoulůžkový pokoj od deseti dolarů (se snídaní).
 • O dražším ubytování ani nemluvě.

Nabídek je velké množství a doplňkové služby náramné. Wi-fi zdarma je obvyklý standard. Mnohá zařízení mají svůj vícemístný vůz a nabízejí výlety po ostrově s průvodce. Není to drahé, zejména když se zaplní celý vůz.

Ometepe: Volně procházející dobytek neutekl majiteli, jen se šel napít k jezeru.
Ometepe: Volně procházející dobytek neutekl majiteli, jen se šel napít k jezeru.

„Finca“ nemusí být jen farma

Ubytovací zařízení se dost často nazývají „finca“, což znamená farma, hospodářská usedlost. Některé usedlosti už jsou zcela přeměny na penzion. Někde je zemědělská výroba využívána jako atrakce – třeba ukázkový citrusový sad, naučná stezka, kávová plantáž. Některé „finca“ nabízejí to, čemu se u nás říká „agroturistika“ – platíš za to, že můžeš pár dní pracovat na farmě.

Když stojí ubytovací zařízení na břehu jezera, mívají pasanti k dispozici upravenou soukromou pláž. Nikdo nezvaný turisty neruší, snad jen kromě dobytka.

Koně, skot, vepři. Pohybují se ulicemi osad a po silnicích. Nikdo nepochybuje, že mají absolutní přednost.
Koně, skot, vepři. Pohybují se ulicemi osad a po silnicích. Nikdo nepochybuje, že mají absolutní přednost.

Neohlížej se, jde za námi kůň!

To není parafráze titulu nepříliš úspěšného českého filmu. Na Ometepe to může být prostě jen kamarádské upozornění. A nejen kůň může jít za tebou. Po silnicích, a rovněž ulicemi městeček/osad se kromě drůbeže, psů a koček volně procházejí býci, krávy, koně, prasata…

Místní to vysvětlují: „Na ostrově je katastrofální nedostatek vláhy. Několik let tu nepršelo (údaj 2016). Hospodáři těžko živí dobytek, je málo píce i vody. Když je dobytek puštěn volně, najde si vodu a podél vody nějakou pastvu.“ Každé zvíře ale prý má svého majitele a navzájem se poznají.

Ometepe: Stanice veřejného internetu a copy služeb
Ometepe: Stanice veřejného internetu a copy služeb „Sputnik 1“

Internetová kavárna „Sputnik 1“

Kromě vláhy shora nechybí místním na Ometepe nic. Dokonce „internetová kavárna“ s veřejnými  službami tu je k dispozici.

 1. Zatímco mladší turisty z Česka možná překvapí skromné provedení tohoto počítačového centra,
 2. pamětníci zvednou obočí nad názvem Sputnik 1.

Protože se internet masově rozšířil až v polovině devadesátých let (Skype, Facebook a Google Chrome z fasády domku ještě později), nelze pojmenování centra po sovětské družice brát jen jako pozůstatky vlády prokomunistické Sandinovské fronty národního osvobození. Sympatie přetrvávají.

Ometepe: Cestovní informační kanceláře mohou mít v malých obcích skromný vzhled, ale poskytují plnohodnotné služby.
Ometepe: Cestovní informační kanceláře mohou mít v malých obcích skromný vzhled, ale poskytují plnohodnotné služby.

„Cestovky“ poradí s výběrem programu

 • Chceš vystoupat na sopku, a nevíš, kde sehnat průvodce?
 • Měl bys chuť jezdit na koni či pádlovat na kajaku podél pobřeží?
 • Rád by sis půjčil kolo, motorku?
 • Zajímá tě biosférická naučná stezka?
 • Plánuješ zhlédnout místní petroglyfy?

Se vším poradí a pomohou v bezpočtu turistických kanceláří, shopů, stánků – jak jen to nazvat? V menších osadách ostrova totiž vypadají velice skromně. Ale proč by jim měl člověk věřit méně, než když mu je ta samá služba nabízena v nablýskané klimatizované kanceláři?

Na Ometepe se turista zabaví, poučí, pobaví a odpočine si. Jen je třeba vědět, co všechno ostrov nabízí. Víc v samostatném článku.

Všecny články o zemi

 1. Nikaragua: Neklidná země s neklidnou historií
 2. Nikaragua: Než se vydáme na cestu
 3. Nikaragua: Co vidět, poznat a prožít při cestě do země
 4. Managua: Historii města psalo zemětřesení
 5. Nikaragua: Kvalita jídel vysoká, chutě báječné, ceny nízké
 6. San Juan del Sur: Pacifik a stříbrné slunce
 7. Ometepe: Kdo ostrov nenavštíví, nepozná Nikaraguu
 8. Granada: Ne náhodou „národní turistické centrum“
 9. Ometepe: Ostrov, kde se nikdo ani chvilku nenudí
 10. Leon: Čím víc turistů, tím víc peněz pro děti a nemocné
 11. Kraj Masaya: Umění, pohyb, poučení i odpočinek