Boquete, báječná cestovatelská základna v klínu sopky

Boquete je horské městečko ležící v klínu stratovulkánu Barú. Vzhledem k nadmořské výšce asi 1200 metrů má Boquete příjemné chladnější klima. Boquete je skvělou základnou pro pěší a horské turisty, fotografy, přírodovědce. Je bohatě vybaveno vším, co turista potřebuje a navíc v něm panuje velmi příjemná atmosféra mezinárodního přátelství. Boquete je místo, v němž je radost pár dní pobýt.

Z hlavního města do Boquete

Město Boquete leží v západní Panamě, v úrodné provincii Chiriquí. Z hlavního města to je do Boquete asi 440, z Boquete na kostarickou hranici necelých 60 kilometrů.

Až do města Davidu se z Panama City cestuje po středoamerické „jedničce“. Na mnoha místech je dálnice ve výstavbě, ale provoz to neomezuje. Cestování veřejnou dopravou je příjemné. Klimatizovaný dálkový autobus dělá „hygienické“ zastávky u motorestů s kapacitními toaletami a s možností levného občerstvení.

Autobus z Panama City do Davidu má plánované hygienické zastávky u motorestů.
Autobus z Panama City do Davidu má plánované hygienické zastávky u motorestů.

Z Davidu školním autobusem

Autobusové nádraží v Davidu, kde je nutno přestoupit,  je doslova Babylon. Je nanejvýš vhodné nezdržovat se, kromě jízdenky nic nekupovat, nikam neodcházet a nejbližším spojem odjet z tohoto významného autobusového uzlu do Boquete. Jízdenky se kupují v pokladně. Kdo ve střední Americe ještě nezažil cestování vyřazeným americkým školním autobusem, dostane se mu té příležitosti.

Jinak je město David komerční centrum regionu. Jsou v něm obchody všeho druhu, veškeré služby, poskytovatelé zdravotních služeb, vládní instituce. Jen ten autobusový terminál, ten je trochu těsný…

Vítejte v Boquete

„Boquete je mikrokosmos blaženosti.“ Přesně tak to je napsáno v informačním textu International Living. Člověk by asi použil méně vzletná slova, ale v zásadě by souhlasil. Boquete má krásnou polohu v nadmořské výšce asi 1200 metrů, příjemné klima, jedinečné okolí. Protéká jím Rio Caldera, na pozadí se rýsuje Volcán Barú, jehož masiv Boquete rámuje.

Pohodlí za přijatelnou cenu

Boquete je městečko vyhledávané turisty, zejména vyznavači outdoorových aktivit, ornitology, fotografy. Turismus je zde chápán jako ekonomická aktivita. Díky tomu zde příchozí najde vše, co potřebuje.

Především to je dostatečná ubytovací kapacita ve všech cenových relacích. Když plánujeme včas, najde se v Boquete ubytování v dvoulůžkovém pokoji s oddělenými postelemi, s hygienickou buňkou a se snídaní od 260 korun za osobu. Cena se mění podle sezony (nejdražší v hlavní sezoně prosinec – duben a v panamské státní svátky), levněji v období dešťů. Přes rezervační systémy zájemce může vybírat už z domu.

Zelinář, který zná Jágra a Prahu

Boquete má moderní obchody s potravinami, lékárny, banky, pekárny, prodejny hardware a oblečení. Kromě mnoha různých restaurací se dá dobře, rychle a za slušný peníz pojíst v samoobslužné restauraci na hlavní třídě, jen kousek od náměstí. Prodejny potravin se nijak neliší od světového standardu. Platit se dá kartami nebo dolary. Protože do Boquete přijíždějí turisté z celého světa, všude se lze domluvit anglicky.
Úsměvná příhoda: Majitel zelinářského obchodu na boquetském náměstí (obchod na snímku) velmi pozitivně a bouřlivě reagoval na češtinu, kterou se mezi sebou bavili dva jeho zákazníci. Z následného hovoru vyplynulo, že Českou republiku dobře zná, protože „Jágr, Czech beer, football a Praha. Dobryden, naskledano.“ 

Čím Boquete přitahuje?

Volcan Barú

Atrakcí číslo jedna, za kterou přijíždějí vyznavači vysokohorské turistiky, je Volcan Barú. V současnosti nečinný stratovulkán Barú je nejvyšším bodem Panamy (3474 m n. m.).

K vrcholu Barú vede schůdná cesta – schůdná ovšem pro velmi zdatné a solidně vybavené jedince. Na minimálně desetihodinový trek s průvodcem se obvykle vychází o půlnoci, aby se vrcholu dosáhlo při východu slunce. Trek začíná asi pět kilometrů od Boquete, kde je stanoviště strážce národního parku Volcán Barú “La Camiseta“. Z tohoto bodu je k vrcholu tak 14 kilometrů, převýšení je asi 1400 metrů.

Kdo chce na Barú vystoupat, asi nic neponechá náhodě. Je výhodou aspoň teoreticky se připravit už doma. Na internetu se dají vyhledat autentické zážitky a rady lidí, kteří se na Barú dostali. Zároveň je ale nutno počítat s ním, že se třeba z důvodu nenadálé změny počasí trek neuskuteční.

Kvesalí stezka, El Sendero de Los Quetzales

Nesrovnatelně víc turistů než na Barú se vydává na El Sendero de Los Quetzales, Kvesalí stezku. V mnohých českých textech o Panamě se o Kvesalí stezce píše, že to je „cesta podél úbočí sopky Barú“, což zní poměrně ležérně. Kvesalí stezka ovšem není nějaká „odpočinková túra“. Ono i po úbočí se dá jít šikmo svahem notně vzhůru a skoro po spádnici ostře dolů. Nicméně to je cesta krásná – víc o ní v samostatném článku.

Ztracené vodopády, The Lost Waterfalls

Cesta za Ztracenými vodopády, The Lost Waterfalls, je velmi oblíbený a vzrušující trek. Vede po soukromém pozemku. Je třeba přihlásit se a zaplatit poplatek. Zato je cesta udržovaná a lze se na ni vydat i bez průvodce. Je možno navštívit tři vodopády – dva z nich jsou dostupné celkem pohodlně, cesta ke třetímu je „ostřejší“.

Boquete, z cesty za Ztracenými vodopády.
Boquete, z cesty za Ztracenými vodopády.

Turistické stezky v Boquete

Úroveň obtížnosti Délka (přibližně) Čas (přibližně)
Peña Blanca (White Rock) Snadný 4,5 km 3 – 4 hodiny
Piedra de Lino (Lino Rock) Mírný 4 km 3,5 – 4,5 hodin
La Artillería (Výlet na pevnosti) Mírný 5 km 3 – 4 hodiny
La Novia de la Montaña Mírný 4 km 3 – 4 hodiny
El Pianista (The Piano Player) Mírný 5 km 4 – 5 hodin
Senderos en el PILA Mírný 6 km 4 – 5 hodin
Quetzal Trail (Sendero de los Quetzales) Mírný 9,6 km 5 – 7 hodin
Sendero Culebra (The Snake’s Trail) Obtížný 18 km 6 – 8 hodin
Volcán Barú (Baru Volcano) Obtížný 27 km 10 – 14 hodin

Tabulka, zdroj: www.hablayapanama.com

Tradiční zpracování plodiny na soukromé kávové plantáži
Tradiční zpracování plodiny na soukromé kávové plantáži

Co dál v Boquete?

Botanická zahrada, kávové plantáže, jazzový festival, open air muzicírování – to jsou další možnosti vyžití v horském Boquete.

Botanická zahrada: Volně přístupná – je zřízena na okraji města, prakticky v zanedbatelné vzdálenosti od náměstí, protože Boquete je malé. Našinec musí trochu „bojovat“ se zklamáním: botanická zahrada je vlastně jen pěkně upravený park, který je osázen buď tím, co známe z našich botanických zahrad či ze svých květináčů, anebo tím, co tu volně roste, bují a kvete všude kolem ve volné přírodě. Ten pocit trvá jen krátce, hezký zážitek a fotky zůstanou.

Kávová plantáž: Komerční aktivita rodinné plantáže (finca). Návštěva se objednává a vstupné platí v  turistické kanceláři na náměstí (v té, kde poskytnou i informace o trecích). Zájemci se shromáždí v určitou dobu na určeném místě, někdo z rodiny pro ně přijede mikrobusem. Návštěvníci jsou seznámeni se způsobem pěstování citrusů a kávovníků a s tradiční ručním zpracováním zrn. V ceně je  „předváděčka“pražení malého množství kávy, semletí a uvaření nápoje, který dostanou návštěvníci (v ceně vstupného). Exkurze je zajímavá, ale nijak levná. 

Boquete Jazz & Blues Festival: Od roku 2007 se v Boquete koná v únoru nebo v březnu Boquete Jazz & Blues Festival. Pódiové muzicírování nebo tance lze na náměstí vyslechnout či zhlédnout i v jinou dobu.

Panama, Boquete
Panama, Boquete

Všecny články o zemi

  1. Panama: Nabídkový list báječných zážitků
  2. Panama: Než se vydáme na cestu
  3. Panamský průplav: Zdymadla Miraflores
  4. Colón a Gatún, důležité body Panamského průplavu
  5. Ciudad de Panamá, město jako žádné jiné ve střední Americe
  6. Chutě a vůně Panamy
  7. Boquete, báječná cestovatelská základna v klínu sopky
  8. „Sendero de los Quetzales“ aneb Na Kvesalí stezce
  9. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
  10. Karibské pevnosti Portobelo a San Lorenzo, památky ze seznamu UNESCO