Colón a Gatún, důležité body Panamského průplavu

Kde Panamský průplav začíná a kde končí? Ve směru od Atlantiku je jeho počátek u města Colónu. Jen deset kilometrů od Colónu se nachází jeden z „divů“ vodního stavitelství, zdymadla Gatún. Obě místa lze navštívit v jednom dni. Bylo by škoda se tam nevydat.

Colón: Mladé město s velkou historií

Colón je přístavní město na břehu Karibského moře. Poblíž Colónu byl situován atlantský vchod do Panamského průplavu, kterým je město spojeno s Panama City na straně pacifické. To Colónu zajistilo označení „druhé město Panamy“. Třebaže název Colón navozuje asociaci Kryštofa Kolumba (Colón je španělská podoba jeho příjmení), město bylo založeno až v roce 1850, a to jako atlantský terminál panamské železnice.

Město se původně jmenovalo Aspinwall po staviteli transkontinentální železnice. V roce 1890 prosadila hispánská komunita název města po objeviteli amerického kontinentu – Colón.

Panama, Colon
Panama, Colon

Z hlavního města do Colónu

Použít k cestě do Colónu z Panama City vlak je nejatraktivnější (a také nejdražší) způsob cesty. Vlak s vyhlídkovými vagony jezdí jen ve všední dny a jednou denně: ráno z Panama City, odpoledne z Colónu. Jednosměrná jízdenka stojí 25 dolarů.

Spolehlivá doprava do Colónu z Panama City je autobusem. Autobusy odjíždějí:

 • z hlavního terminálu Albrook (k němu se dojede metrem);
 • ze severních nástupišť 33 a 34;
 • v době od 6.30 do 11.30 hodin.
 • Jízdenky lze koupit v pokladnách B-17 a B-18,
 • jízdné stojí 2,50 dolaru.

Zastávkové autobusy jezdí co půl hodiny, přímé linky každou hodinu. Podle typu spoje trvá cesta dvě hodiny nebo asi 75 minut. Autobusy většinou mají klimatizaci. Cesta bývá „zpestřována“ promítáním akčních filmů nebo místní hudbou, obě zábavy jsou velmi hlasité.

Doprava do Colónu z Panama City je možná autobusy. Odjíždějí z hlavního terminálu Albrook.
Doprava do Colónu z Panama City je možná autobusy. Odjíždějí z hlavního terminálu Albrook.

Cesta autem je velmi pohodlná – asi 80 kilometrů po severní dálnici (Corredor Norte, North Highway). Mýtné bude stát přibližně pět dolarů.

Při použití soukromé dopravy nebo taxi tam i zpět záleží na řidiči a na počtu přepravovaných osob. Soukromá doprava se vyplatí skupině cestujících – objednat větší vůz a výlet spojit ještě s jinými cíli při cestě:

Konkrétní a aktuální ceny je třeba zjišťovat až na místě – mohou se časem měnit.

Panama, Colon 2000
Panama, Colon 2000

Colon, město s pošramocenou pověstí

Při návštěvě Colónu je stále třeba mít v paměti, že je město ve všech turistických bedekrech označováno za nepříliš bezpečné, a to zejména v ulicích mimo centrum. Na druhou stranu jsou tady hlasy návštěvníků, kteří prohlídku Colónu absolvovali bez jakékoliv újmy na majetku či zdraví. Takže pravda bude asi někde uprostřed. Přesto je dobré:

 • Colónem se nepohybovat sám,
 • jenom ve dne,
 • střízlivý
 • a při zachování všech bezpečnostních opatření proti zcizení osobního majetku.

V nově opraveném centru – Colón 2000 – se turista nemusí ničeho obávat. Policisté střeží návštěvníky skoro na každém kroku.

Panama, Colón, supermarket Super 99
Panama, Colón, supermarket Super 99

Colón 2000

Colón je moderní město. Od roku 2014 prochází grandiózní obnovou, která zahrnuje parky, ulice, historické budovy a památky.

Hotové jídlo je možno si dát v restauracích, „suchá strava“ se báječně nakupuje v supermarketu Super 99. Dále zde je pobočka Western Union a internetová kavárna. V zadní části bloku za Super 99 jsou obchody se suvenýry, a především krásný výhled na lodě a přístavní jeřáby. Za prohlídku stojí:

 • nově opravený baptistický kostel,
 • přístav,
 • katolická katedrála (radí se ale jen prohlížet z venku, dovnitř nechodit),
 • sochy Krista a Panny Marie (poblíž přístavní hráze).
„Originální“ středoamerické oblečky Made in Asia.

Suvenýr z Panamy „Made in Asia“

Je třeba připomenout i Colon Free Zone, někdy také nazývanou „město ve městě“. To je ovšem místo atraktivní jen pro podnikatele/obchodníky. Bezcelní maloobchodní prodej lze nalézt v některých obchodech v centru Colonu.

Postřeh: Nakupovat třeba oblečení tady nemá smysl. I když se dejme tomu dámské kousky jeví jako „echt indiánské“ či „karibské“, jsou to ty samé modely, které prodavači v Thajsku vydávají za „echt thajské“. Mají jen jiný potisk. Podobně to je to je i s drobnými suvenýry – člověk pozná „mustry“, které viděl kdekoliv na světě. „Made in Asia.“

Panama, zdymadla Gatún
Panama, zdymadla Gatún

Zdymadla Gatún, stavební zázrak

S návštěvou Colónu lze spojit výlet ke Gatunským zdymadlům. Nacházejí se jen deset kilometrů od Colónu. Z colónského autobusového terminálu k nim jezdí každou hodinu autobusy. Cesta trvá jen 20 minut, jízdné stojí jeden až 1,25 dolaru. Autobusy nezastavují přímo u zdymadla, ale je to k nim ze zastávky jen asi tři minuty chůze.

Taxi tam a zpět by stálo asi 15 až 20 dolarů, avšak cena může být různá. Důsledně se doporučuje domluvit cenu ještě před odjezdem. Když máme taxi a nejsme nijak časově vázáni, můžeme řidiče požádat, aby počkal a projít se po mostě přes kanál. Je na něm stezka pro pěší. Výhled z mostu je jedinečný – monumentálnější než z návštěvnického centra.

Návštěvnické centrum Gatún je skromnější než v Miraflores. Otevřeno je denně od 8.00 do 16.30 hodin, vstupné pro dospělé stojí 5 dolarů.

Gatunská zdymadla zvednou lodi plující k Pacifiku o skoro 30 metrů. Zdymadla mají nepředstavitelnou velikost. Do každé ze tří komory by se prý pohodlně vešel i Titanic, a ještě by měl kolem sebe volný prostor.

Podobně jako před návštěvou Miraflores jsou ve výhodě ti, kdo si už doma nastudují z nějakých odborných zdrojů technické parametry tohoto vodního díla. Zážitek je ještě mocnější, když víme…

Panama, gatunské zdymadlo v době stavebních úprav 3/2016.
Panama, gatunské zdymadlo v době stavebních úprav 3/2016.

Poznámka: Fotografie z Gatúnu pocházejí z března 2016, kdy finišovaly stavební práce na rozšíření kanálu. Ty měly přednost před zvědavými turisty, i když přijeli až z Česka. ;=)

Všecny články o zemi

 1. Panama: Nabídkový list báječných zážitků
 2. Panama: Než se vydáme na cestu
 3. Panamský průplav: Zdymadla Miraflores
 4. Colón a Gatún, důležité body Panamského průplavu
 5. Ciudad de Panamá, město jako žádné jiné ve střední Americe
 6. Chutě a vůně Panamy
 7. Boquete, báječná cestovatelská základna v klínu sopky
 8. „Sendero de los Quetzales“ aneb Na Kvesalí stezce
 9. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
 10. Karibské pevnosti Portobelo a San Lorenzo, památky ze seznamu UNESCO