Karibské pevnosti Portobelo a San Lorenzo, památky ze seznamu UNESCO

Piráti, korzáři, stateční vojevůdci, truhly plné zlata a stříbra. Kolik románů a filmových blockbusterů s tímto tématem našlo své zanícené čtenáře a diváky? Pevnosti na karibském poběží Panamy jsou místa, kde se můžeme doslova dotknout stop kapitána Morgana. Portobelo a San Lorenzo, unikátní příklady karibské fortifikační architektury, byly v roce 1980 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Pevnosti s kulisou karibské modři

Vojenské pevnosti na panamské pobřeží Karibiku zapůsobí na turistu z Česka velmi silně. Vždyť ve stavbě vojenských pevností máme na našem území značnou tradici. Karibské fortifikace – to je něco docela jiného. Už jenom pro tu „caribbean blue“ na pozadí. K naprosté dokonalosti chybí jen plachty korzárských korvet na obzoru.

Karibské pevnosti byly vystavěny v 17. a 18. století španělskou korunou jako ochrana obchodu přes Atlantik.

Portobelo – Krásný přístav

Přístav a pevnost Portobelo byla založena no konci 16. století. Přirozená zátoka v Karibiku byla však využívána jako přístaviště už dřív. Vždyť prý sám Kryštof Kolumbus dal zátoce název Porto Bello nebo snad Puerto Bello – prostě Krásný přístav. V současné době se oficiálně používá jednoslovný název Portobelo.

Portobelo: Přístav plný zlata a stříbra

Z přístavu Portobelo bylo do Španělska exportováno zlato a stříbro pocházející z Bolívie a Peru. Na lodích bylo převezeno do Ciudad de Panamá. Odud bylo na hřbetech mul transportováno přes Panamskou šíji (po Cestě křížů, Camino de Cruces) do Portobela. Přístav, kde se neustále překládalo a nakládalo stříbro a zlato, byl magnetem pro lupiče, piráty, korzáry.

  • Tip: Po Cestě křížů vedou v současné době různě dlouhé trasy pěších výletů s průvodcem. Pro víc informací vyhledávej „Camino de Cruces Trail“.
Pevnost Portobelo
Pevnost Portobelo

Opěvovaný kapitán Morgan: Lupič a násilník

Roku 1668 se na seznam plenitelů Portobela přiřadil Velšan Henry Morgan. Sice také pirát, vrah a loupežník, ale tak trochu s požehnáním anglického krále.

Legendární kapitán Morgan, korzár, bukanýr, dnes bychom však řekli spíš gangnster, vtrhl na tehdy již opevněné Portobelo v čele 450 lupičů, kterým velel. Za dva týdny Portobelo vydrancovali. A přitom mučili, znásilňovali, vraždili, jezuity používali jako živé štíty.

Portobelo: Památka UNESCO v ohrožení
Portobelo: Památka UNESCO v ohrožení

Zápis na seznam k uchová památek nestačí

V roce 1980 byly zříceniny španělského koloniálního opevnění v Portobelu spolu s nedalekou pevností San Lorenzo označeny za místo světového dědictví UNESCO. Figurují pod názvem Fortifikace na Karibské straně Panamy: Portobelo-San Lorenzo.

V červenci 2012 však Výbor pro světové dědictví UNESCO nechal obě místa zapsat na Seznam světového dědictví v nebezpečí. Jako důvody byly uvedeny:

  • environmentální faktory,
  • nedostatek údržby
  • a nekontrolovatelný rozvoj měst.
Portobelo, královská celnice, muzeum
Portobelo, královská celnice, muzeum

Kudy do Portobela

Do Portobela se snadno dostaneme autem z hlavního města nebo z Colónu.

Prohlídka Portobela se dá s návštěvou Colónu dokonce velmi dobře spojit. Při cestě z Panama City je třeba asi po 60 kilometrech odbočit na Sabatinas a pak vpravo na Portobelo.

Do Potrobela se z Panama City dá velmi snadno a levně dopravit autobusem. Z terminálu Albrook autobusem na Colón, vystoupit v Sabanitas a tam přestoupit na autobus do Portobela. Celá cesta bude stát kolem čtyř dolarů.

Z Portobela odjíždějí autobusy do Sabanitas každou půl hodinu. Tam lze přestoupit na autobus do Colónu (zastávka u supermarketu Rey, dva dolary) nebo do zpět do Panama City (zastávka autobusů přes most pro pěší, 2,50 dolaru.)

Uvedené informace je třeba si ověřit, třeba přímo na terminále Albrook. Mohou se časem měnit.

Bateria Santiago
Bateria Santiago

Co ještě v Portobelu

Samotné městečko Portobelo stojí za prohlídku.

  • Historicky významný je zdejší kostel svatého Filipa s dřevěnou sochou černého Krista (Cristo Negro);
  •  zajímavá je prohlídka bývalé královské celnice a muzea drahých kovů.
  • Ve městě překvapí nově upravená budova imigračního úřadu.
  • Je zde možnost občerstvení, pizzerie, restaurace.
  • Součástí chráněného areálu je ještě komplex „Bateria Santiago“.

Karibské opevnění San Lorenzo

Pevnost San Lorenzo, která pochází ze stejného období jako Portobelo, je velice malebná. Bude to především tím, že kolem ní není žádná výstavba, jen překrásná příroda s decentní krajinářskou úpravou.

Na druhou stranu – ta opuštěnost lokality je důvodem, že se k San Lorenzu turista dostane jen po vlastní ose (autem, taxi) nebo výletními autobusy. Veřejná doprava k pevnosti San Lorenzo nejezdí.

V kterékoliv turistické kanceláři v Panama City podají přesné informace, jak se k San Lorenzu dostat. Je možno vybrat si z nabídky různých jednodenních zájezdů. 

San Lorenzo, zbytky karibského opevnění, památka UNESCO
San Lorenzo, zbytky karibského opevnění, památka UNESCO

Cesta k San Lorenzu vede od zdymadla Gatún. Po několika kilometrech prochází jakýmsi „lesním sídlištěm“, které obývaly rodiny amerických vojáků, když USA měly pod správou provoz kanálu. Dnes je sídliště prázdné, ale pod kontrolou.

San Lorenzo, ústí řeky Río Chagres do Karibského moře
San Lorenzo, ústí řeky Río Chagres do Karibského moře

Pevnost San Lorenco se rozkládá na malém výběžku pevniny přímo proti ústí řeky Río Chagres do Karibského moře. Na řece Río Chagres  je vystavěno Gatúnské jezero, součást Panamského průplavu. Okolní příroda má statut chráněné oblasti (téměř deset tisíc hektarů).

 Zeměpisné souřadnice: 9°19′20″ s. š., 80°0′11″ z. d.

Všecny články o zemi

  1. Panama: Nabídkový list báječných zážitků
  2. Panama: Než se vydáme na cestu
  3. Panamský průplav: Zdymadla Miraflores
  4. Colón a Gatún, důležité body Panamského průplavu
  5. Ciudad de Panamá, město jako žádné jiné ve střední Americe
  6. Chutě a vůně Panamy
  7. Boquete, báječná cestovatelská základna v klínu sopky
  8. „Sendero de los Quetzales“ aneb Na Kvesalí stezce
  9. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
  10. Karibské pevnosti Portobelo a San Lorenzo, památky ze seznamu UNESCO