Panama: Nabídkový list báječných zážitků

Svět techniky zastoupený vodními díly na Panamském průplavu? Dějiny plné objevitelských cest, zlata, karibských fortifikací  a korzárů? Indiánská historie? Treky, při nichž si i zkušení mohou „sáhnout na dno“ svých sil? Příroda mlžných lesů či pacifického pobřeží?  Záleží jen na cestujícím, co si vybere podle svého zájmu. Panama nabízí od každého něco. A není toho málo.

Neznámější silnice Panamy vede do Pacifiku

Amador Causeway. Není to zase tak dávno, kdy Calzada de Amador nebyla nic jiného, než „proužek asfalfu“ spojující hlavní město město s malými ostrovy Naos, Perico a Flamenco. V současné době se jedná o nejznámější cestu z města, na níž se představuje to nejlepší z Panamské šíje.

Šest kilometrů dlouhá silnice se táhne do Tichého oceánu, do místa, kde se Panamský průplav s Pacifikem setkává. Cesta byla zbudována za použití půdy vykopané při stavbě průplavu. Je atraktivní pro chodce a cyklisty (kola všech druhů si lze vypůjčit).

Z Amador Causeway je krásný výhled na Ciudad de Panamá. Je to též báječné místo pro sledování lodí vplouvajících do kanálu. Silný zážitek.

Nejnavštěvovanější panamské cíle

Boca Chica, Panama: Malá rybářská vesnice v Chiriquiském zálivu. Krásné ostrovy, sportovní rybolov, potápění šnorlochlování.

Boquete: Horské městečko na vysočině Chiriquí. Dobrá turistická základna s veškerou vybaveností. Cíle: Sopka Barú, Kvesalí stezka, Ztracené vodopády a mnoho dalších aktivit. Pěstování kávy. Víc v samostatných článcích Boquete a Kvesalí stezka.

Coiba národní mořský park: Někdy se mu říká Galapágy střední Ameriky pro druhové zastoupení suchozemských a vodních živočichů. Možnosti potápění, šnorchlování, focení, filmování a pozorování přírody.

Panama. Přístavní město Colón, vstup do kanálu od Karibiku

Colón: Přístavní město, vstup do Panamského průplavu ze strany Atlantického oceánu. Více o Colónu v samostatném článku.

Comarca Embera-Wounaan: V provincii Darien. Tradiční kultura Emberů (původní obyvatelé Panamy).

David: Největší město v provincii Chiriqui, které se nachází na panamerické straně a slouží jako tranzitní místo mezi Panama City, Boquete, Bocas del Toro a Kostarikou.

El Valle: Půvabné městečko zasazené do druhé největší obývané sopečné kaldery na světě.

Islas Secas: Ostrovy v zálivu Chiriqui. Možnost sportovního rybolovu světové úrovně.

La Amistad International Park: Druhý největší park v Panamě. Rozkládá se poblíž města Boquete a má rozlohu více než 207 000 hektarů. Zasahuje přes hranici Kostariky.

Národní park Isla Bastimentos: První národní park  v Panamě (od roku 1988). Tropický les, nedotčené pláže, karibské mořské ekosystémy. Mořské želvy, šípové žáby, lenochodi, korály, hvězdice, kajmani… Místo pro znalce přírody, fotografy, filmaře.

Národní park Volcan Barú: Rozloha 14 325 hektarů a nejvyšší vrch Panamy (3475 metrů nad mořem) se nachází poblíž města Boquete. Víc v článku o Boquete.

Panama City: Hlavní město se třemi oblastmi zájmu: nové město, staré město a zříceniny původního koloniálního města. Víc v samostatném článku.

Panama Viejo: Lokalita, kde stávalo původní  hlavní město Panamy. V roce 1670 je se svými bukanýry dobyl Henry Morgan. Město lehlo popelem. Metropole byla později přesunuta do Casco Viejo. V současné době je kolem Panama Viejo zřízen národní park. V parku se doporučuje zvýšená ostražitost, protože je považován za místo ne příliš bezpečné.

Panama, zdymadla Miraflores. Loď připlouvá od Pacifiku, lokomotiva „mula“.

Panamský průplav a vše s ním související (viz samostatný článek).

Parque Nacional Marino Golfo de Chiriquí: V zálivu Chiriqui na straně Pacifiku. Od srpna do října lze pozorovat velryby. Vodní sporty a sportovní rybolov.

Portobelo: Historicka španělská fortifikace, lodě do Kolumbie, a potápěčská centra. Víc v samostatném článku.

Suvenýry z Panamy

Panamský klobouk, panamák

Ještě před „érou kanálu“ byl atributem Panamy panamský klobouk. Nosili jej i naši „rakouskouherští“ šviháci a elegáni.  Encyklopedie uvádí, že „Panamák je tradiční klobouk vyrobený z vláken listí rostliny Carludovica palmata z čeledi Cyclanthaceae.“ Do Evropy se dostal – a rázem nabyl na oblibě – přes Francii, do které jej přiváželi dělníci pracující na stavbě Panamského kanálu. Panamáky se jako suvenýr kupují stále. Jsou-li za „přijatelnou cenu“, byly vyrobeny někde v Asii.

Všecny články o zemi

  1. Panama: Nabídkový list báječných zážitků (05. 03. 2018)
  2. Panama: Než se vydáme na cestu (09. 03. 2018)
  3. Panamský průplav: Zdymadla Miraflores (12. 03. 2018)
  4. Colón a Gatún, důležité body Panamského průplavu (14. 03. 2018)
  5. Ciudad de Panamá, město jako žádné jiné ve střední Americe (15. 03. 2018)
  6. Chutě a vůně Panamy (18. 03. 2018)
  7. Boquete, báječná cestovatelská základna v klínu sopky (21. 03. 2018)
  8. „Sendero de los Quetzales“ aneb Na Kvesalí stezce (23. 03. 2018)
  9. Karibské pevnosti Portobelo a San Lorenzo, památky ze seznamu UNESCO (26. 03. 2018)