Co poznat v Kostarice

Přírodní rezervace a národní parky jsou největším magnetem, který do Kostariky přitahuje turisty z celého světa. Přes relativně krátkou historii osídlení Kostariky jsou v zemi k vidění i zajímavé stavební památky.

Domácí příprava usnadní cestování

Orientační seznam míst, která chceme v Kostarice poznat, je základem, podle něhož sestavíme celý cestovní plán. K němu budeme hledat ubytování, dopravní spojení.

Všechny kostarické zajímavosti mají své webové stránky, mnohé i samostatné heslo ve Wikipediii nebo na cestovatelském portálu Wikitravel. Z nich lze čerpat předběžné informace a dozvědět se třeba otevírací dobu, výši vstupného, možnosti slev a podobně.

Kostarika, Cartago, bazilika Panny Marie andělské (Basilica of Our Lady of the Angels)

Nejnavštěvovanější kostarická místa

Bazilika Panny Marie Andělské (Basilica of Our Lady of the Angels) v Cartagu. Monumentální bazilika postavená na místě mariánského zázraku (zjevení). Hlavní kostel Kostariky, k němu se koná největší kostarická pouť každoročně 1. srpna. Na pouť se vydává až dva miliony poutníků.
Víc v článku.

Lancester (Lankester Botanical Gardens). Botanická zahrada specializovaná na pěstování orchidejí. Zahrada přístupná veřejnosti je provozována univerzitou v Kostarice jako výzkumné středisko. Je hlavním centrem výzkumu orchidejí v Střední Americe a v Karibiku.
Souřadnice: 9° 50′ 20″ N83° 53′ 25″ W
Víc v článku.

Santa Elena Cloud Forest Reserve

Monteverde. Enkláva mlžných lesů na kontinentálním rozhraní. Střediskem je městečko Santa Elena, počátkem 50. let osídlené americkými kvakery. Přírodní rezervace Monteverde (Monteverde Cloud Forest Reserve a Santa Elena Cloud Forest Reserve). Jedna z nejnavštěvovanějších oblastí s přírodními rezervacemi a volně žijícími živočichy v Kostarice.
Víc informací v samostatném článku.

Národní park Cahuita (Cahuita National Park). Pobřeží Karibského moře, 45 km jihovýchodně od Limónu. Specialita: ochrana korálového útesu. Potápění, šnorchlování, pláže, řeky. Stovky druhů mořských živočichů. Tropický les – leguáni, vačice, opice.
Poloha: 9°43′45″N 82°49′30″W, At the Far End of Main Street, Cahuita, Kostarika.

Národní park Manuel Antonio (Manuel Antonio National Park). Přírodní park na pacifickém pobřeží chránící i část tropického lesa. Malpy kapucínské, lenochodi, leguáni, mývali a nosálové.
Víc v samostatném článku.

Národní park Tortuguero (Tortuguero National Park): Rozkládá se na severozápadním pobřeží. Oblast s více než čtyřmi stovkami živočišných a několika tisíci rostlinných druhů. Specialita parku jsou mořské želvy, které zde vyhledávají hnízdiště. Do rezervace je možno dostat se lodí nebo letadlem. Rezervace zahrnuje pláž s lagunami a tropický prales – opice, jaguáři, lenochodi, krokodýli.
Kontakt: San Jose, Costa Rica | Ivan Espinosa, Tortuguero 10103, Kostarika

Kostarika, údolí Orosí, Orosi River Valley

Orosí. Městečko v úrodném hlubokém údolí, obklopeno kávovníkovými plantážemi a bujnou vegetací. V Orosí stojí – a je dodnes aktivně využíván – nejstarší katolický kostel v Kostarice. Je zasvěcen svatému Josefu.
Souřadnice: 9 ° 48 ‚0 „severní šířky , 83 ° 51‘ 0“ západní délky. Víc v samostatném článku.

Puntarenas. Tichomořský přístav a hlavní město stejnojmenné kostarické provincie. Caldera, přístav,  je jedním z hlavních a ​​nejstarších přístavů v zemi. První přístaviště používané od roku 1522.
Souřadnice: 09° 58′ SŠ, 84° 50′ ZD.

Quepos. Typické středoamerické městečko. Dobrá ubytovací základna pro návštěvu národního parku Manuel Antonio. Možnost vyjížděk na koních. Tradice „španělské jezdecké školy“.
Víc o Queposu v samostatném článku.

San José, hlavní město Kostariky

San José, hlavní město Kostariky. Metropole s víc než 330 tisíci obyvatel. Mezinárodní letiště, křižovatka autobusových cest, obnovená železnice. Sídlo vlády, institucí, vysokých škol. Museo de Oro Precolombino, Muzeum zlata – Plaza de la Cultura, Muzeum Jade,Muzeum jadeitu – Avenida Central & Calle 13, Museo de los Niños (Muzeum dětí) – Antigua Penitenciaría (staré vězení), Museo Nacional , Calle 17 Avenida 2, Museo de Arte Costarricense , východní část Sabana Park, Muzeum hmyzu na Universidad de Costa.  V San José se lze výhodně ubytovat. Dobrá základna pro první dny a první výlety.
Víc o San José v samostatném článku.

Vulkán Arenal (Arenal Volcano). Nejaktivnější sopka v Kostarice, obklopena stejnojmenným národním parkem. Přírodní park je dobře udržovaný, stezky jsou značené. Lávová pole. Vrchol není přístupný. Turistickým cílem je termální koupaliště s výhledem na sopku.
Adresa: La Fortuna – El Castillo, Provincia de Alajuela, Kostarika

Vulkán Irazú

Vulkán Irazú. Aktivní sopka, nacházející se nedaleko hlavního města San José, nad městem Cartágem. S výškou 3432 metrů je to zároveň nejvyšší sopka Kostariky. Za příznivého počasí je z vrcholu vidět Pacifik i Karibik.
Jak se k sopce dostat je k nalezení v samostatném článku.

Vulkán Poás (Poas Volcano), Cordillera Central. Činná sopka s vrcholem dosažitelným pěšky i vozem. V jednom ze tří kráterů této středoamerické sopky je gejzír. Nadmořská výška 2 708 metrů.
Souřadnice 10°12′ s. š., 84°12′ z. d.

Foto: Fotografie k článku (jez)

Všecny články o zemi

  1. Co poznat v Kostarice (04. 02. 2018)
  2. San José: Hlavní město Kostariky (07. 02. 2018)
  3. Kostarika: Národní park Manuel Antonio (10. 02. 2018)
  4. Kostarika není rájem gurmetů, ale… (13. 02. 2018)
  5. Kostarika: Irazu, Cartágo, Orosi a Lankester (17. 02. 2018)
  6. Santa Elena: Podivuhodné centrum oblasti Monteverde (20. 02. 2018)
  7. Kostarika: Přírodní parky Santa Elena a Monteverde (23. 02. 2018)
  8. Opatrnosti v Kostarice není nikdy dost (26. 02. 2018)
  9. Kostarika bez cestovky, anebo s cestovní kanceláří? (28. 02. 2018)

Napsat komentář