Co poznat v Kostarice

Přírodní rezervace a národní parky jsou největším magnetem, který do Kostariky přitahuje turisty z celého světa. Přes relativně krátkou historii osídlení Kostariky jsou v zemi k vidění i zajímavé stavební památky.

Domácí příprava usnadní cestování

Orientační seznam míst, která chceme v Kostarice poznat, je základem, podle něhož sestavíme celý cestovní plán. K němu budeme hledat ubytování, dopravní spojení.

Všechny kostarické zajímavosti mají své webové stránky, mnohé i samostatné heslo ve Wikipediii nebo na cestovatelském portálu Wikitravel. Z nich lze čerpat předběžné informace a dozvědět se třeba otevírací dobu, výši vstupného, možnosti slev a podobně.

Kostarika, Cartago, bazilika Panny Marie andělské (Basilica of Our Lady of the Angels)
Kostarika, Cartago, bazilika Panny Marie andělské (Basilica of Our Lady of the Angels)

Nejnavštěvovanější kostarická místa

Bazilika Panny Marie Andělské (Basilica of Our Lady of the Angels) v Cartagu. Monumentální bazilika postavená na místě mariánského zázraku (zjevení). Hlavní kostel Kostariky, k němu se koná největší kostarická pouť každoročně 1. srpna. Na pouť se vydává až dva miliony poutníků.
Víc v článku.

Lancester (Lankester Botanical Gardens). Botanická zahrada specializovaná na pěstování orchidejí. Zahrada přístupná veřejnosti je provozována univerzitou v Kostarice jako výzkumné středisko. Je hlavním centrem výzkumu orchidejí v Střední Americe a v Karibiku.
Souřadnice: 9° 50′ 20″ N83° 53′ 25″ W
Víc v článku.

Santa Elena Cloud Forest Reserve
Santa Elena Cloud Forest Reserve

Monteverde. Enkláva mlžných lesů na kontinentálním rozhraní. Střediskem je městečko Santa Elena, počátkem 50. let osídlené americkými kvakery. Přírodní rezervace Monteverde (Monteverde Cloud Forest Reserve a Santa Elena Cloud Forest Reserve). Jedna z nejnavštěvovanějších oblastí s přírodními rezervacemi a volně žijícími živočichy v Kostarice.
Víc informací v samostatném článku.

Národní park Cahuita (Cahuita National Park). Pobřeží Karibského moře, 45 km jihovýchodně od Limónu. Specialita: ochrana korálového útesu. Potápění, šnorchlování, pláže, řeky. Stovky druhů mořských živočichů. Tropický les – leguáni, vačice, opice.
Poloha: 9°43′45″N 82°49′30″W, At the Far End of Main Street, Cahuita, Kostarika.

Národní park Manuel Antonio (Manuel Antonio National Park). Přírodní park na pacifickém pobřeží chránící i část tropického lesa. Malpy kapucínské, lenochodi, leguáni, mývali a nosálové.
Víc v samostatném článku.

Národní park Tortuguero (Tortuguero National Park): Rozkládá se na severozápadním pobřeží. Oblast s více než čtyřmi stovkami živočišných a několika tisíci rostlinných druhů. Specialita parku jsou mořské želvy, které zde vyhledávají hnízdiště. Do rezervace je možno dostat se lodí nebo letadlem. Rezervace zahrnuje pláž s lagunami a tropický prales – opice, jaguáři, lenochodi, krokodýli.
Kontakt: San Jose, Costa Rica | Ivan Espinosa, Tortuguero 10103, Kostarika

Kostarika, údolí Orosí, Orosi River Valley
Kostarika, údolí Orosí, Orosi River Valley

Orosí. Městečko v úrodném hlubokém údolí, obklopeno kávovníkovými plantážemi a bujnou vegetací. V Orosí stojí – a je dodnes aktivně využíván – nejstarší katolický kostel v Kostarice. Je zasvěcen svatému Josefu.
Souřadnice: 9 ° 48 ‚0 „severní šířky , 83 ° 51‘ 0“ západní délky. Víc v samostatném článku.

Puntarenas. Tichomořský přístav a hlavní město stejnojmenné kostarické provincie. Caldera, přístav,  je jedním z hlavních a ​​nejstarších přístavů v zemi. První přístaviště používané od roku 1522.
Souřadnice: 09° 58′ SŠ, 84° 50′ ZD.

Quepos. Typické středoamerické městečko. Dobrá ubytovací základna pro návštěvu národního parku Manuel Antonio. Možnost vyjížděk na koních. Tradice „španělské jezdecké školy“.
Víc o Queposu v samostatném článku.

San José, hlavní město Kostariky
San José, hlavní město Kostariky

San José, hlavní město Kostariky. Metropole s víc než 330 tisíci obyvatel. Mezinárodní letiště, křižovatka autobusových cest, obnovená železnice. Sídlo vlády, institucí, vysokých škol. Museo de Oro Precolombino, Muzeum zlata – Plaza de la Cultura, Muzeum Jade,Muzeum jadeitu – Avenida Central & Calle 13, Museo de los Niños (Muzeum dětí) – Antigua Penitenciaría (staré vězení), Museo Nacional , Calle 17 Avenida 2, Museo de Arte Costarricense , východní část Sabana Park, Muzeum hmyzu na Universidad de Costa.  V San José se lze výhodně ubytovat. Dobrá základna pro první dny a první výlety.
Víc o San José v samostatném článku.

Vulkán Arenal (Arenal Volcano). Nejaktivnější sopka v Kostarice, obklopena stejnojmenným národním parkem. Přírodní park je dobře udržovaný, stezky jsou značené. Lávová pole. Vrchol není přístupný. Turistickým cílem je termální koupaliště s výhledem na sopku.
Adresa: La Fortuna – El Castillo, Provincia de Alajuela, Kostarika

Vulkán Irazú
Vulkán Irazú

Vulkán Irazú. Aktivní sopka, nacházející se nedaleko hlavního města San José, nad městem Cartágem. S výškou 3432 metrů je to zároveň nejvyšší sopka Kostariky. Za příznivého počasí je z vrcholu vidět Pacifik i Karibik.
Jak se k sopce dostat je k nalezení v samostatném článku.

Vulkán Poás (Poas Volcano), Cordillera Central. Činná sopka s vrcholem dosažitelným pěšky i vozem. V jednom ze tří kráterů této středoamerické sopky je gejzír. Nadmořská výška 2 708 metrů.
Souřadnice 10°12′ s. š., 84°12′ z. d.

Všecny články o zemi

 1. Co poznat v Kostarice
 2. San José: Hlavní město Kostariky
 3. Kostarika: Národní park Manuel Antonio
 4. Kostarika není rájem gurmetů, ale…
 5. Kostarika: Irazu, Cartágo, Orosi a Lankester
 6. Santa Elena: Podivuhodné centrum oblasti Monteverde
 7. Kostarika: Přírodní parky Santa Elena a Monteverde
 8. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
 9. Opatrnosti v Kostarice není nikdy dost
 10. Kostarika jako perla střední Ameriky na vlastní pěst
 11. Kostarika bez cestovky, anebo s cestovní kanceláří?