Kostarika: Irazu, Cartágo, Orosi a Lankester

Irazu, Cartágo, Orosi, Lankester. Při poznávání Kostariky se jména těchto turistických cílů vyslovují skoro jedním dechem. Irazú je jeden z nejznámějších kostarických vulkánů.

Cartago: město pod Irazú ležící. Nedaleké koloniální Orosi má nejstarší kostel v zemi. Tečkou za jednodenním výletem je Lankester, botanická zahrada  specializovaná na orchideje. Výchozí bod San Jose, výlet je třeba započít hned ráno.

Klasická výletní čtyřkombinace

Ještě než se v roce 1824 stalo San Jose hlavním městem, bylo metropolí Kostariky Cartago. Rozkládá se asi pětadvacet silničních kilometrů jihovýchodně od San Jose. Cartago, samo o sobě zajímavé, leží pod sopkou Irazú (3432 m.n.m). Na vulkánu je pikantní skutečnost, že je dosud činný. Naposled si „tak trochu zasoptil“ v roce 1994.  Horská oblast, které Irazú dominuje, má statut národního parku. Parque Nacional Volcán Irazú je turistům přístupný. Výlet na Irazů a do Cartága bývá spojován s návštěvou městěčka Orosi nebo s prohlídkou botanické zahrady Lankester.

Autem i veřejnou dopravou

Na výlet se náramně hodí auto. Nebo doprava nějakým minibusem, když cestuje nebo se dá dohromady skupina lidí. Při dobré logistické přípravě lze výlet alespoň částečně zvládnout i veřejnou dopravou.

Autobus k Irazú ze San José ovšem jezdí jen v neděli. Jeho stanoviště je na Avenidě 10, mezi Calle 5 a 7. Autobusy do Cartaga jezdí co chvíli. Nastoupit se na dá na zastávkách na Avenidě 2.

Uvedené informace je nutno před cestou ověřit

Vulkán Irazú – sopečná krása

Z centra Cartaga je to na Irazú asi 30 kilometrů po komunikaci, kde „vracečka“ je ten nejjednodušší silniční prvek. Při vstupu do NP se platí vstupné 15 dolarů. Pod vrcholem je záchytné parkoviště a malá prodejna suvenýrů, toalety a kávomat.

Zajímavost: Na parkovišti jsou lavice se stolky. U nich číhají nosálové, aby z lidských svačin něco nepropásli.

Z parkoviště vede značená cesta ke kráteru. Ten občas bývá bez inzerované zelené vody, ale i tak je pohled do něj dech beroucí. U vytrženi jsou znalci geologie, botaniky, fotografové i docela obyčejní milovníci nádherné přírody. Pochod po vyhlídkovém chodníku podél vulkanické terasy je bezpečný a nikterak náročný.

Irazu, kolonie batory (Gunnera insignis)
Irazu, kolonie batory (Gunnera insignis)

Nad mořem i nad oceánem

Jiná cesta z parkoviště vede vzhůru na nejvyšší bod stratovulkánu, jenž dosahuje nadmořské výšky 3432 metrů. Na vrcholu už žádný kráter není, zato rozhledna a sestava všemožných vysílačů. Jejich přítomnost turista chápe a nepohoršuje se nad nimi. Výhled takové „drobnosti“ zastíní. Za dobré viditelnosti (bývá do deseti hodin) lze dohlédnout na západ k Pacifiku, na východ k pobřeží Karibského moře.

Při cestě dolů je čas žasnout nad botanickými skvosty. Obdivuhodné jsou například kolonie batory (Gunnera insignis). V Kostarice se jí říká deštník chudých.

Nejposvátnější místo Kostariky

V Cartagu turisty zajímá bazilika Panny Marie andělské (La Virgen de los Angeles). Ačkoliv v současné době nijak nevyniká nad terénem, byla prý roku 1639 vystavěna na skále, na které došlo k mariánskému zázraku. Panna Maria se tu opakovaně zjevovala v podobě sošky z temného kamene. Basilica de Nuestra Seňora de los Ángeles je v Kostarice nejposvátnějším místem. Každoročně počátkem srpna sem putují až dva miliony věřících. V areálu baziliky s přestávkami vytéká  „zázračná“ voda z posvátného pramene (svedená do trubek). Doličná soška černé Panny andělské (La Negrita) je uložena v suterénu baziliky.

Jsou tam i nejroztodivnější a mnohdy kuriózní děkovné předměty věnované těmi, kterým La Negrita pomohla.

Cartago, zřícenina farního kostela Jakuba Apoštola (Santiago Apostol Parish Ruins)
Cartago, zřícenina farního kostela Jakuba Apoštola (Santiago Apostol Parish Ruins)

Na prokletém místě kvetou růže

To druhá sakrální památka v Cartagu, zřícenina farního kostela Jakuba Apoštola (Santiago Apostol Parish Ruins) má pověst naopak mrazivou. Stalo se v 16. století, že dva bratři milovali jednu dívku: zahořklý kněz a laskavý laik. Není divu, že děvče dalo slovo tomu volnému a laskavému. Kněz se s tím nesmířil a bratra zabil. Po činu se kál, a jako důkaz pokání nechal postavit v Cartágu kostel.  Sotva byla stavba roku 1577 dostavěna, zničilo ji zemětřesení. A tak se stalo po každé snaze o rekonstrukci až do roku 1910, kdy to církev konečně vzdala. Ve zříceninách byl založen park a v současnosti slouží jako místo odpočinku.

V Cartágu je možno dát si typické kostarické jídlo (comida tipica) nebo zajít do některého z mnoha nadnárodních řetězců.

Kdo nechce ztrácet čas, pokračuje do Orosi, městečka od Cartaga vzdáleného asi jen 12 kilometrů na východ. Z Cartaga jezdí do Orosi autobus (každou hodinu). Jízdní řád lze vyhledat on-line, ale chce to na místě údaje ověřit (v některém infocentru například nebo v místě ubytování).

Orosi, jeden z prvních kostarických kostelů Iglesia de San José.
Orosi, jeden z prvních kostarických kostelů Iglesia de San José.

Valle de Orosi a kostel svatého Josefa

Cesta do Orosi vede nádhernou krajinou s výhledy do údolí, jehož stráně jsou osázeny kávovými plantážemi. Dnem údolí se klikatí řeka Reventazón, na níž je zbudována vodní nádrž Cachí. Údolí si na nedostatek vody nemůže stěžovat. S motorizovanými turisty po cestě počítají rozšířená zpevněná místa pro výhledy a fotografování.

Největší atrakcí Valle de Orosi je jeden z prvních kostarických kostelů Iglesia de San José, kostel svatého Josefa. Byl postaven v roce 1743 a je stále plně funkční. V areálu kostela je malé muzeum (symbolické vstupné), kolem bohatá květinová výsadba. Prohlídka kostela a muzea trvá asi půl hodiny.

Tři tisíce druhů orchidejí

Na zpáteční cestě z Orosi do Cartaga je možno zastavit se v Paraisu (asi čtyři kilometry východně od Cartaga) a navštívit botanickou zahradu Lankaster. Uchovává (a rozmnožuje) největší sbírku orchidejí ve střední Americe. Je jich tu k vidění na tři tisíce druhů.

Pavilony s orchidejemi jsou obklopeny půvabnou japonskou zahradou. Botanická zahrada má otevřeno do půl páté odpoledne. Vstupné do zahrady je deset dolarů.

Všecny články o zemi

  1. Co poznat v Kostarice
  2. San José: Hlavní město Kostariky
  3. Kostarika: Národní park Manuel Antonio
  4. Kostarika není rájem gurmetů, ale…
  5. Kostarika: Irazu, Cartágo, Orosi a Lankester
  6. Santa Elena: Podivuhodné centrum oblasti Monteverde
  7. Kostarika: Přírodní parky Santa Elena a Monteverde
  8. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
  9. Opatrnosti v Kostarice není nikdy dost
  10. Kostarika jako perla střední Ameriky na vlastní pěst
  11. Kostarika bez cestovky, anebo s cestovní kanceláří?