Kostarika: Přírodní parky Santa Elena a Monteverde

V horském masivu Cordillera de Tilarán v oblasti Puntarenas se v nadmořské výšce kolem patnácti set metrů rozkládají přírodní rezervace lákající světovým věhlasem – Monteverde Cloud Forest Reserve a Santa Elena Cloud Forest Reserve. Mlžné lesy.

Monteverde: Krajina věčné mlhy

Hlavním důvodem návštěvy oblasti  Monteverde jsou přírodní parky Monteverde Santa Elena. Jedinečné klima, které dalo vzniknout mlžným lesům, je vytvářeno rozdílnou teplotou vzduchu proudícího od Karibského moře a od Tichého oceánu. V oblasti Monteverde na sebe narážejí a vytvářejí podnebí se stálou oblačností, mlhou a vlhkem.

Turistickým střediskem s veškerou vybaveností je horské městečko Santa Elena. V něm volí ubytování ti, kteří chtějí oblast mlžných lesů poznat. Přírodní parky jsou ze Santa Eleny dobře dostupné.

Do parků ze Santa Eleny

Monteverde Cloud Forest Reserve je státní, větší, starší (1972), dražší a lépe dostupnější mlžný les. Z městečka Santa Eleny k parku zajíždějí několikrát denně autobusy. V ubytovacím zařízení nebo v infocentru poradí, kde do nich nastoupit. Jízdné je asi 600 colonů. Park se otevírá  v 7.30 hodin (na přesnosti se moc nebazíruje). Vstupné do parku Monteverde činí 17 dolarů, děti a studenti po předložení studentského průkazu devět dolarů.

Do nestátní rezervace Santa Eleny (od roku 1989 respektive 1992, pod ochranou společnosti Arenal Conservation Area) je třeba dopravu předem dohodnout. Opět poradí recepční nebo pracovníci infocentra. Za cestu se platí dva dolary. Stezky v parku jsou otevřeny denně od 7.00 do 16.00 hodin. Prohlídka trvá asi tři hodiny, ale záleží na tom, jak důkladně si návštěvník chce park a jednotlivosti prohlédnout, nafotit, nafilmovat a podobně. Vstupní poplatky jsou využívány jednak na správu a ochranu rezervace, jednak na zvyšování kvality vzdělání ve školách v oblasti Monteverde. Santa Elena Cloud Forest je jednou z prvních komunitně spravovaných rezervací v Kostarice.

V obou parcích si lze objednat prohlídku s průvodcem (španělština nebo angličtina). U vchodů do rezervací je možnost malého občerstvení a nákupu suvenýrů.

Výlet do mlžných lesů: Vybavení

Třebaže jsou cesty v národních parcích upraveny, nejsou jako v parku městském. Chce to boty přes kotník – jedno špatné došlápnutí a podvrtnutý kotník může znamenat komplikace pro několik lidí.

 • Pláštěnka není potřeba, v mlženém lese neprší, jen je vlhko.
 • Hlavně pro lidi s citlivou pokožkou a kontaktními alergiemi jsou vhodné dlouhé kalhoty a lehký svršek s dlouhými rukávy. Uchrání před hmyzem a před stykem s tělu neznámými rostlinami.
 • Je rozumné vzít si nějakou energetickou svačinu, a je nutností nést si dostatek pití.
 • Fotoaparát, kamera a triedr.

Taková hodně rozlehlá zoo s botanickou zahradou

Rezervace Monteverde Cloud Forest Reserve má ochranný dosah přes víc než 14 tisíc hektarů. Santa Elena se rozkládá na 310 hektarech.

Uvádí se, že v parcách žije přes sto druhů savců, mezi nimi lenochodi, opice (především malpy kapucínské). Na čtyři sta druhů ptáků – devět druhů kolibříků a dokonce i legendární quetzal, 1200 druhů obojživelníků a plazů. Z velkých koček prý v  parcích žijí jaguáři, oceloti, pumy. Nikdo se jich nemusí obávat, turisté obvykle uvidí jen jejich stopy.

Místa, ze kterých jsou raritní druhy pozorovatelné, jsou označena cedulemi.

Co se flóry týká, hlavně ženy jsou nadšeny tím, že vidí mnoho z domova známých rostlin: bromélie, filodendrony, monstery, šeflery, anturie, mučenky… Jen jsou mnohonásobně větší, než ty jejich doma v květináči. Botanici uvádějí, že v oblasti Monteverde roste na rozloze 300 kilometrů čtverečních kolem 3000 druhů cévnatých rostlin (více než v celém Česku).

Návštěvníci se mohou pohybovat  sami nebo s průvodcem. Průvodci jsou místa znalí fungovaní přírodovědci. Upozorňují na zajímavost (botanické i zoologické), kterých by si návštěvník nemusel všimnout.

Monteverde není zábavní park

Ortodoxním milovníkům klidné atmosféry Monteverde vadí, že je v posledních letech oblast mnohdy prezentována jako „obří zábavní park“. I na některých českých serverech najdeme texty, které hned v prvních větách Monteverdde popisují jako „báječné místo k adreanalinovým zážitkům.“ Čtenář by mohl podlehnout dojmu, že vzdušné lávky či lanové cesty nad příkrovem mlženého lesa jsou tím nejdůležitějším cílem turistů.

Převedeno do českých poměrů: Je to asi tak, jako by nějaký kostarický turistický průvodce uváděl, že „na Pražském hradě je největším zážitkem pivo na Vikárce.“

Ano, i oblast Monteverde podlehla komerčnímu tlaku a bylo zde zbudováno centrum toho, co doba a (hodně) plná peněženka návštěvníka žádá: Canopy Tour (55 $), Bungee jump (75 $), wing Extremo (44 $), Buggy Tour (podle počtu osob od 80 do 210 dolarů) a podobně. Všechny „atrakce“ včetně cen a platebních podmínek, si případní zájemci mohou prohlédnout na stránce monteverdeinfo.com.

Rozhodni se sám

Diskuse o tom, že zbudování adrenalinového centra je v rozporu s tezí, že se Monteverde brání přílivu turistů, přenechme místním. Nás se to týká jen do té míry, že o jeho existenci víme. Podle vlastního založení (a kapsy) je můžeme navštívit. Kdo nemá zájem, prostě tam nepůjde.

Všecny články o zemi

 1. Co poznat v Kostarice
 2. San José: Hlavní město Kostariky
 3. Kostarika: Národní park Manuel Antonio
 4. Kostarika není rájem gurmetů, ale…
 5. Kostarika: Irazu, Cartágo, Orosi a Lankester
 6. Santa Elena: Podivuhodné centrum oblasti Monteverde
 7. Kostarika: Přírodní parky Santa Elena a Monteverde
 8. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
 9. Opatrnosti v Kostarice není nikdy dost
 10. Kostarika jako perla střední Ameriky na vlastní pěst
 11. Kostarika bez cestovky, anebo s cestovní kanceláří?