San José: Hlavní město Kostariky

Je-li Kostarika jediným cílem, do San José turista obvykle přilétá. Pohybuje-li se už nějaký čas zemí, přijede do hlavního města autobusem. Výstředníci mohou zvolit staronový dopravní prostředek – vlak.

Movitější, či menší skupinky, cestují vozem z autopůjčovny. Ať tak nebo tak, na všechny zapůsobí metropole Kostariky přeplněným dojmem: mnoho lidí, mnoho vozidel všeho druhu.

Město, které leží 1172 metrů nad mořem, což je o 262 metry výš než například Tatranská  Štrba (u nás tak vysoko položenou osadu ani nemáme), se dusí vlastním smogem. A to navzdory tomu, že většina turistických průvodců připomíná svěží ovzduší San José. Jako většina středoamerických měst ani San José na první pohled moc dobrý dojem neudělá. Návštěvník se s ním musí sžít, a pak to je jiné.

San José: Ubytování za pár babek

Naštěstí není vůbec žádný problém ve městě pár dní pobýt. Když cestující není nijak náročný a hledá s předstihem, sežene nocleh od pěti dolarů. Sice v dormitory, ale zase se snídaní. Pět dolarů je sice nejnižší extrém, ale z ubytování za deset dolarů už si lze vybírat. Hned teď, jen tak pro zajímavost, se o tom můžeš přesvědčit na kterémkoliv zavedeném portálu s on-line rezervačním systémem. Za plus mínus 20 dolarů lze sehnat slušný dvojlůžkový pokoj se snídaní.

Důležitá je informace o poloze zařízení vůči centru, případně o možnosti parkování.

Opatrnosti není nikdy nazbyt

Po městě jedině s mapou. Orientaci velmi usnadní uliční sít avenid a calle. Patníky se „souřadnicemi“ bývají na křižovatkách, ale nelze se na to spolehnou. Někdy jsou očíslována nároží.

Centrum, které návštěvníka nejvíc zajímá, lze obejít pěšky. Před výpravou do města je nanejvýš vhodné učinit některá bezpečnostní opatření:

  • vzít si jen kopie dokladů,
  • malou hotovost,
  • bankovní kartu schovat nejlépe v kapse pod oděvem.
  • Popruh jakékoliv brašny křížem mít přes trup a stále jistit rukou.
  • Za tmy se do ulic San José nedoporučuje vycházet. A když, tak ne sám.

Ne snad, že by San José slulo nějakou zvýšenou kriminalitou, ale není důvod si myslet, že zdejší pouliční zloději jsou méně šikovní než třeba ti pražští.

Kostarika, San José, národní divadlo, Teatro Nacional
Kostarika, San José, národní divadlo, Teatro Nacional

San José střízlivýma očima

Město tepe všemi rytmy velkoměsta: ulicemi proudí davy lidí, proplétají se motorky, kličkují místní kluci na skateboardech. Kakofonie útržků středoamerické hudby a hip hopu. Vůně přecházejí v pachy. Bedekery kulantně označují architekturu San José jako „eklektickou“. Člověk by upřímně řekl – změť málo zdařilých napodobenin různých stylů. Každý pes jiná ves.

Chceš vidět všemi velebené národní divadlo (Teatro Nacional) – a skoro je přehlédneš, jak prostince a (proč to neříct) ošuntěle vypadá. A zatímco bys chtěl navštívit Muzeum zlata (Museo de Oro Precolombino) pod náměstím Plaza de la Cultura, či Muzeum nefritu (Avenida Central & Calle 13), dav a zvědavost tě vcucne do jiného ikonického stánku San José – ústřední tržnice (Mercado Central).

San José, ústřední tržnice, Mercado Central
San José, ústřední tržnice, Mercado Central

Nakupování v San José

V centrální kryté tržnici nepanuje žádná idylka, vzduch je zpočátku těžko dýchatelný. Ale nakupování zde má dvě výhody:

  1. zboží je viditelně označeno cenovkou;
  2. u mnoha stánků lze platit kartou.

Ulici, na níž se Mercado Central nachází, je možno označit za obchodní. Kamenné obchody, průchody (pasáže), pouliční prodej. Pro cizince, a obzvlášť neznalé španělštiny, není nijak výhodné nakupovat na ulici. Pouliční prodavači řeknou anglicky jen cenu. Jsi gringo, tak máš jedno avokado za two dollars, jinak už ellos no entienden.

San José, pizza
San José, pizza „přes ulici“

Hlady v San José nikdo neumře

Jak se v San José nasytit, tím si návštěvník nemusí lámat hlavu. Kdo ještě neuvykl středoamerické stravě, pochodí v nadnárodních řetězcích, pizzeriích (i z okénka do ruky), hamburgrárnách či v pekařstvích evropského stylu.

Kdo se už globalizačních návyků zbavil, může si v různých sodas dát casado, k němuž mnohde může být v ceně i polévka nebo nápoj.

Nákup suché stravy v marketech je bezproblémový, všude berou karty. Ceny jsou jen o něco málo vyšší, než u nás, záleží na typu obchodu a druhu zboží.

Pozor, vlak!

V cestovatelských příručkách se uvádí, že v Kostarice není železnice. Že nebyla obnovena po zemětřesní v roce 1991. Je to údaj zastaralý. Příměstské oblasti San José jsou vlaky obslužné – nákladní i osobní doprava.

Turistu může skoro až vyděsit souprava, která se bez nějakého aviza náhle prožene městem. Zejména za tmy to je zážitek až mystický. Je proto vhodné podívat se do mapy, zda se nepohybujeme ve čtvrti, kterou železniční dráha prochází a preventivně se připravit na možné setkání.

Kostarika – Honorární konzulát San José

  • Adresa: Carretera a Pavas, De Euromobilia 50 m. norte, Rohrmoser, San José
  • Telefon: +506 2296 3605, mobil: +506 8821 3828
  • E-mail: sanjose@honorary.mzv.cz consulcheco@gmail.com bianca@realcitycr.com
  • Vedoucí úřadu: Bianca MRÁZOVÁ
  • Konzulární působnost: konzulární pro Kostarickou republiku
  • Provozní hodiny úřadu: pondělí (dále dle telefonické domluvy) 10.00 – 12.00

Poznámka: Diplomatickou a konzulární působnost pro Kostariku má ZÚ Bogota . V případě, že se vám nepodaří dovolat na uvedená čísla, zašlete na mobilní telefon textovou zprávu (SMS) s vaším číslem a paní honorární konzulka vám zavolá zpět.

Zdroj: S využitím oficiálního webu MZV ČR, 2/2018

Všecny články o zemi

  1. Co poznat v Kostarice
  2. San José: Hlavní město Kostariky
  3. Kostarika: Národní park Manuel Antonio
  4. Kostarika není rájem gurmetů, ale…
  5. Kostarika: Irazu, Cartágo, Orosi a Lankester
  6. Santa Elena: Podivuhodné centrum oblasti Monteverde
  7. Kostarika: Přírodní parky Santa Elena a Monteverde
  8. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
  9. Opatrnosti v Kostarice není nikdy dost
  10. Kostarika jako perla střední Ameriky na vlastní pěst
  11. Kostarika bez cestovky, anebo s cestovní kanceláří?