Kostarika: Národní park Manuel Antonio

Mezi tropickými epifyty nadměrných rozměrů se pošklebují opice s bílou tváří. To, co sklouzlo s kamene, tak to byl leguán. A jestli ti někdo vykradl batoh a snědl svačinu, zatímco jste se koupali v Tichém oceánu, tak to byl mýval nebo nosál.

Ne, to není pozemský ráj. To je Parque nacional Manuel Antonio v Kostarice.

Co na tom, že je do velikosti druhý nejmenší v zemi. Alespoň může návštěvník užít všech jeho zajímavostí a krás. Parque nacional Manuel Antonio se nachází poblíž půvabného, ryze kostarického městečka Quepos v provincii Puntarenas. Tak si tam zajedeme, když už jsme v Kostarice.

Piknik s mývaly a nosály

Naplánovat do kostarického itineráře návštěvu národního parku Manuel Antonio je šťastná volba. Park se nachází asi 130 kilometrů na jih od hlavního města San José. Zahrnuje částečně tichomořské pobřeží s faunou, flórou a přírodními úkazy (skaliska a ústí řeky do moře) a přechází do bujné vegetace tropického lesa.

Úžasnou atrakcí pro návštěvníky parku jsou bělohlavé opice (malpy kapucínské), leguáni, na plážích loupeživí mývalové a nosálové. Při troše štěstí – a s dobrým okem/objektivem, je možno ve větvích vypozorovat lenochody a kamerou zaznamenávat, že jsou opravdu záviděníhodně líní.

Základna v Quepos

Parque nacional Manuel Antonio leží asi šest kilometrů od pobřežního města Quepos v provincii Puntarenas. Ono se jeví sice jako městečko, ale má skoro dvaadvacet tisíc obyvatel. Do Quepos jezdí autobusy ze San José. Je nutno zjistit odkud, San José nemá centrální terminál.

Když si cestující vzpomene včas, sežene v Quepos ubytování už od deseti dolarů (dormitory). Cena roste s nároky na komfort.

Quepos: backpacker Wide Mouth Frog
Quepos: backpacker Wide Mouth Frog

Dobrá adresa: Wide Mouth Frog

Vyzkoušené levné a velice pohodné ubytování je v backpackeru Wide Mouth Frog (ano, Žába s širokou hubou). Jedno lůžko ve smíšeném pokoji za 12 dolarů, malý dvoulůžkový pokoj se sdílenou koupelnou za 28 dolarů.

Zařízení má skromnou samoobslužnou restauraci s prostornou vzdušnou jídelnou, která je společná pro uživatele sdílené kuchyně. Pro ubytované je dále zdarma k dispozici káva, venkovní bazén, wifi, hamoky k relaxaci. Za poplatek je možno využít pračku, což se mnohdy hodí.

„Žába s širokou hubou“ využívá on-li rezervační systémy, pobyt si můžeme zabukovat už z domu nebo z kteréhokoliv místa během cesty. Je to zařízení oblíbené cestujícími z celého světa a lze tu navázat podivuhodná kamarádství „bez hranic“.

Quepos, výchozí bod do národního parku Manuel Antonio
Quepos, výchozí bod do národního parku Manuel Antonio

Město vlídné k turistům

Centrum Queposu nese všechny atributy středoamerického stavebního stylu: slepence nevysokých domů, natírané či pomalované fasády, síťoví kabelů ve výši prvního štoku. Středoevropany zaujmou typické vyvýšené chodníky a rigoly podél nich. Když přijdou deště, život ve městě se nezastaví, jen se přesune o půl metru – na chodníky.

 • Ve městě je několik bank a bankomatů.
 • Skoro všude lze platit dolary nebo bankovní kartou.
 • Hotové peníze jsou třeba jen do autobusu, k zaplacení vstupného do národního parku nebo na pouliční nakupování. (To bývá pro turistu málokdy výhodné.)
 • Ve městě je několik restaurací. Levná a dobrá je Soda Sanchez.
 • Kdo nechce utrácet v restauracích, má možnost nákupu v některém z marketů – ceny jen o málo vyšší než u nás.
 • V kamenných prodejnách je lepší nakoupit i ovoce nebo zeleninu – ceny jsou předem jasné a člověk má i jistotu kontrolního lístku, aby měl přehled o výdajích.

Do parku Manuel Antonio  na celý den

Udělat si svačinu a vzít pití na celý den je třeba, když se chystáme na výlet do národního parku Manuel Antonio.

Doprava je bezproblémová: dobře označené autobusy tam jezdí po dvaceti minutách, jízdné nestojí ani půl dolaru.

Může se stát, že na některé zastávce do autobusu naskočí „trubadúr“ s kytarou. Není v ceně jízdného. Trochu zapěje, zahraje a pak obejde pasažery s kloboukem v ruce.

Parque nacional Manuel Antonio, informace

 • Parque nacional Manuel Antonio je otevřen denně od 7.00 do 16.00 hodin.
 • Dospělí (cizinci) platí 16 dolarů vstupného, děti do 12 let mohou zdarma.
 • Pevné boty, lehkou pokrývku hlavy, opalovací ochranný krém, plavky a fotoaparát s sebou.
 • Pozor na mývaly jižní (Procyon cancrivorus).
 • A dámy – koupání či slunění „nahoře bez“ katolická Kostarika netrpí. ;=)

Všecny články o zemi

 1. Co poznat v Kostarice
 2. San José: Hlavní město Kostariky
 3. Kostarika: Národní park Manuel Antonio
 4. Kostarika není rájem gurmetů, ale…
 5. Kostarika: Irazu, Cartágo, Orosi a Lankester
 6. Santa Elena: Podivuhodné centrum oblasti Monteverde
 7. Kostarika: Přírodní parky Santa Elena a Monteverde
 8. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
 9. Opatrnosti v Kostarice není nikdy dost
 10. Kostarika jako perla střední Ameriky na vlastní pěst
 11. Kostarika bez cestovky, anebo s cestovní kanceláří?